Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... inregistrare bon de casa combustibil
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

inregistrare bon de casa combustibil

Cum inregistrez un bon de conbustibil la o microintreprindere?
Este deductibil tva?
Mai este valabil oug 34/2009 "De asemenea, atat la calculul profitului impozabil cat si la determinarea venitului net din activitati independente, OUG nr. 34/2009 prevede ca nu sunt deductibile "in perioada 1 mai 2009-31 decembrie 2010, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, aflate in proprietatea sau in folosinta contribuabilului"

urmariti acest articol si comentariile aferente: www.avocatnet.ro/content/art...
Limitari speciale ale dreptului de deducere a TVA

OUG nr. 34/2009 prevede ca, pana la 31 decembrie 2010, "in cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, nu se deduce taxa pe valoarea adaugata aferenta achizitiilor acestor vehicule si nici taxa aferenta achizitiilor de combustibil destinat utilizarii pentru vehiculele care au aceleasi caracteristici, aflate in proprietatea sau in folosinta persoanei impozabile, cu exceptia vehiculelor care se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;
b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;
c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, inclusiv pentru inchirierea catre alte persoane, instruirea de catre scolile de soferi, transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing financiar sau operational;
d) vehiculele utilizate in scop comercial, respectiv in vederea revanzarii."

Daca aceasta ordonanta prevede ca pana la 31.12.2010 taxa achizitiei de cumbustibil nu este deductibila sa inteleg ca de la 1.01.2011 este deductibila?

La un bon fiscal pentru spalat auto ce documente atasez si cum il inregistrez?
articolul respectiv a fost modificat prin OUG 117, prin care modifica perioada ptr care se aplica: 01.01.2011 - 31.12.2011