avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale 2 puncte de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

2 puncte de lucru

Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Avem un spatiu comercial inchiriat unde avem deschis punct de lucru. Acest spatiu comercial vrem sa-l impartim in doua si sa deschidem 2 puncte de lucru la aceeasi adresa pentru a ne putea desfasura legal activitate in continuare.(trebuie sa desfasuram cate o activitate in fiecare punct de lucru in parte)
Se poate sa deschid doua puncte de lucru la aceeasi adresa pe aceeasi societate daca le delimitez (hasurez) pe schita, si le denumesc Corp A si Corp B avand in vedere ca am doua intrari in spatiu.
O sa inchid punctul de lucru actual si concomitent deschid 2 puncte de lucru unul in Corpul A si unul in Corpul B pe aceeasi societate.
Este posibil acest lucru?Se accepta la Registrul Comertului?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 23:39, 26 Mai 2011
Pentru punctele de lucru nu se ia nici un certificat de la administratia finanaciara.
vasilemihaela23 a scris:

Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Avem un spatiu comercial inchiriat unde avem deschis punct de lucru. Acest spatiu comercial vrem sa-l impartim in doua si sa deschidem 2 puncte de lucru la aceeasi adresa pentru a ne putea desfasura legal activitate in continuare.(trebuie sa desfasuram cate o activitate in fiecare punct de lucru in parte)
Se poate sa deschid doua puncte de lucru la aceeasi adresa pe aceeasi societate daca le delimitez (hasurez) pe schita, si le denumesc Corp A si Corp B avand in vedere ca am doua intrari in spatiu.
O sa inchid punctul de lucru actual si concomitent deschid 2 puncte de lucru unul in Corpul A si unul in Corpul B pe aceeasi societate.
Este posibil acest lucru?Se accepta la Registrul Comertului?

Multumesc!


de ce va complicati in contract de inchiriere se mentioneaza suprafata si anexa este EXTRASUL DE CARTE FUNCIARA, sunt care inchirieaza camera si firma ei cum se descurca! simplu suprafata si actele.
Dar daca trec Corp A si Corp B o sa am niste elemente de identificare deoarece noi avem foarte multe puncte de lucru, si trebuie sa am doua certificate constatatoare diferite ca sa le putem diferentia, nu este ok?
Nu am mai facut nimeni 2 puncte de lucru la aceeasi adresa pe o singura societate ca sa vedem cu a procedat?:(
de ce nu faceti o DECIZIE DE AFACERI: impartirea spatiului( pe care-l detineti si care este deja declarat punct de lucru) in corp A si corp B....( sunt la aceeasi adresa) si la fiecare corp faceti cate o activitate.

Succes!
Multe sfaturi de la necunoscatori, observ.

Raspunsul principal: SE POATE. pot fi standuri, poate fi compartimentat, cum vrei.
Daca ai doua contracte si scrii, Stand 1, Stand 2, nu e problema, sau camera 1, 2, etc. Cu schita, hasurezi... cum vrei. Se poate.

Punctele de lucru nu se declara la Fisc, ci doar sediile se declara.

Procedura functioneaza atat in Bucuresti cat si in provincie.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aceeasi adresa ca punct de lucru la 2 societati adriana1972 adriana1972 am voie sa inchiriez un apartament cu 3 camere la 2 firme ce vor sa deschida punctele de lucru acolo, administratia financiara spune ca da dar registrul ... (vezi toată discuția)
Este posibil inchirierea doar a unei suprafete dintr-un teren? Bubbin Bubbin Pe o suprafata dintr-un teren, proprietatea altei persoane, vreau sa construiesc pentru desfasurarea unei activitati comerciale o constructie din termopan. ... (vezi toată discuția)
Sediu social Mariralu Mariralu Eu ca si pers. fizica , proprietar ap., pot sa ajut pe cineva facandu-i un contract de comodat , pentru a isi deschide sediu social ( in acte ) pe ... (vezi toată discuția)