Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un angajator, 2 contracte de munca pentru un angajat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un angajator, 2 contracte de munca pentru un angajat?

Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoare problema:
In cadrul aceleiasi scoietati comerciale - furnizor de servicii medicale - functioneaza un ambulatoriu de specialitate si un spital. Din cauza lipsei de medici, se doreste ca acelasi medic sa presteze activitate atat pe spital, cat si pe ambulatoriul de specialitate, cate o norma intreaga pentru fiecare tip de activitate. E legal / posibil ca acelasi angajat, din cadrul aceleasi societati sa aiba doua contracte individuale de munca cu 2 norme intregi (70 de ore pe saptamana)? Sau poate exista varianta in care se incheie contract individual de munca pentru o norma in ambulator si contract de colaborare pentru alta norma in spital daca medicul respectiv este PFA?
Va multumesc.
Sa despicam firul in 4 :) :
Definirea timpului de lucru :
Art. 111
Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare.

ca atare, dispozitiile art 111 si urm, fac referire la un singur CIM, nu la un cumul de CIM la un angajator sau mai multi angajatori.
Rodica2011, utilizator
Rodica2011 a scris:

Sa despicam firul in 4 :) :
Definirea timpului de lucru :
Art. 111
Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare.

ca atare, dispozitiile art 111 si urm, fac referire la un singur CIM, nu la un cumul de CIM la un angajator sau mai multi angajatori.

Subscriu. Un angajator poate angaza o persoana doar in baza unui singur CIM. Cumulul de functii se face in baza Fisei de Post, fara sa depaseasca numarul maxim de ore dintr-o saptamana.

Pentru "slavi": avand in vedere faptul ca, angajatorul asa cum ai sustinut, se confrunta cu o lipsa de medici, trebuie sa-ti negociezi nivelul salarial si in functie de noile cerinte ricicate de catre acesta.
1. Cumulul de functii la acelasi angajator se poate face si prin incheierea unui nou c.i.m. --- vedeti art.35 alin.1 C.mun.

2. Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem (ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus); prin interpretare nu se poate restrange aplicatia unui text care a fost formulat general; generalitatea formularii duce la generalitatea aplicarii... in acest sens, art.114 C.mun. nu se refera la cumulul de functii.