avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Certificare bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Certificare bilant

buna ziua!
unde gasesc temeiul legal pentru certificare bilantului de catre un membru ceccar?
va multumesc frumos!
Nu mai scrie cu litere de tipar, este impotriva regulamentului.
Vezi
4. La articolul 10, alineatele (2), (3) si (4) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:

"(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.

(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

(4) Raspunderea pentru aplicarea necorespunzatoare a reglementarilor contabile revine directorului economic, contabilului-sef sau altei persoane imputernicite sa indeplineasca aceasta functie, impreuna cu personalul din subordine. In cazul in care contabilitatea este condusa pe baza de contract de prestari de servicii, incheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania, raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestora, potrivit legii si prevederilor contractuale."

BUNA ZIUA. Am si eu o intrebare legata de acest subiect...tin contabilitatea la o firma care nu are nici un angajat deci nici eu nu sunt angajata ca si contabil....am facut bilantul la iunie si am gasit si un expert contabil care sa mi-l semneze ...intrebarea mea este daca pot sa-i dau acestuia pur si simplu bilantul la semnat si stampilat sau trebuie sa fac un contract cu el sau sa-i fac o procura....adica pe baza la ce are el dreptul sa-mi semneze bilantul....ma poate lua cineva la rost pentru acea semnatura?va multumesc anticipat
multumesc frumos!
eu caut sa vad o prevedere legala care sa oblige sc x srl sa aiba bilantul certificat de un expert.
dar nu cred ca exista asa ceva. expertii pot sa... , au calitatea sa ....., etc.
dar sc sunt obligate sa apeleze la experti nu.
adica : daca iti angajezi un dir economic cu 2 ore, asta iti face bilantul si nu mai ai nevoie sa il duci la certificare by experti contabili.
eu asta deduc din toata legislatia privind expertii.
ma insel oare?
frunzulitzab a scris:

multumesc frumos!
eu caut sa vad o prevedere legala care sa oblige sc x srl sa aiba bilantul certificat de un expert.
dar nu cred ca exista asa ceva. expertii pot sa... , au calitatea sa ....., etc.
dar sc sunt obligate sa apeleze la experti nu.
adica : daca iti angajezi un dir economic cu 2 ore, asta iti face bilantul si nu mai ai nevoie sa il duci la certificare by experti contabili.
eu asta deduc din toata legislatia privind expertii.
ma insel oare?


Corect. Legea contabilitatii modificata si completata la art. 10 precizeaza ca poti avea, angajata o persoana cu studii superioare, care sa semneze bilantul contabil.
ancamorariu28 a scris:

BUNA ZIUA. Am si eu o intrebare legata de acest subiect...tin contabilitatea la o firma care nu are nici un angajat deci nici eu nu sunt angajata ca si contabil....am facut bilantul la iunie si am gasit si un expert contabil care sa mi-l semneze ...intrebarea mea este daca pot sa-i dau acestuia pur si simplu bilantul la semnat si stampilat sau trebuie sa fac un contract cu el sau sa-i fac o procura....adica pe baza la ce are el dreptul sa-mi semneze bilantul....ma poate lua cineva la rost pentru acea semnatura?va multumesc anticipat


Vezi postarile anterioare. Trebuie intocmit contract de cerificare a bilantului contabil.

Alte discuții în legătură

Semnaturi autorizate pt bilanturile la decembrie 2009 Goanga Goanga Va rog sa-mi dati mai multe informatii din tara privind urm. problema : sunt PFA contabil autorizat, membru al CECCAR cu cotizatia la zi. Cu toate acestea, ... (vezi toată discuția)
Meseria de contabil = discriminare?! CONTECS EXPERT TOTAL SRL CONTECS EXPERT TOTAL SRL Buna ziua, As vrea sa va supun atentiei urmatoarea problema: As vreau sa stiu daca ma pot ocupa pe firma mea pur si simplu de contabilitate si pregatire ... (vezi toată discuția)
Pfa contabilitate pentru societati comerciale cu cifra de afaceri mai mica de 35000 euro A n d y A n d y Buna ziua, un PFA cu cod caen de contabilitate, care nu este membru CECCAR, prin contract poate tine contabilitatea si sema situatiile financiare pentru ... (vezi toată discuția)