Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda neplatita
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda neplatita

aS Dori sa stiu ce se intampla daca 1 proces verbal Nu este platit??
alpinltd a scris:
Administratia financiara va monitoriza aceste amenzi, si tinand cont ca in romania in loc sa prevenim asteptam sa combatem va pune penalitati "legale" si va veti trezi cu o suma care nu va mai putea fi platita asa usor sau implicit cu o executare silita.

Ma tem ca nu exista nicio prevedere legala care sa sustina afirmatia dvs. Amenzile contraventionale nu sunt si nu au fost niciodata purtatoare de penalitati.

Iar de "penalitati legale", recunosc, inca n-am auzit.
Gabriela Pintea, Consilier juridic