Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Diferenta impozit profit si impozit venit
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Diferenta impozit profit si impozit venit

care este diferenta intre impozitul pe venit si impozitul pe profit? O societate comericla le plateste pe amandoua? Vreau sa imi deschid un srl. care din ele il platesc?
utacrat a scris:

Este un raspuns destul de tarziu. Probabil firma este deja infiintata. Poate insa mai citesc si altii raspunsul si-i ajuta acum. Conditiile scrise de cei care au raspuns inainte sunt clare, dar ar trbui sa privim si altfel lucrurile, adica din punctul de veder al activitatii. Mai concret:
1. daca firma pe care o s-o infiintati are ca obiect de activitate prestari de servicii, atunci in mod sigur este mai bine ca firma infiintata sa fie declarata microintreprindere (deci platitoare de impozit pe venit). Cand spun asta am in vedere faptul ca o prestare de servicii presupune, in general, venit "curat", adica fara mari cheltuieli aferente, deci profitul poate fi mare. Se avita astfel alergatura dupa documente care sa aduca in firma cheltuieli. Si nici nu este foarte mare suma care trebuie platita (EX: la facturi emise de 100.000.000 lei vechi imp ar fi 2.500.000 lei vechi.)
2. daca firma isi propune comert, deci trebuie sa reziste din adaosul comercial, atunci este mai bine sa fie declarata ca platitoare de impozit pe profit. Un adaos comercial se acopera usor cu cheltuieli (salarii, chirie, altele) si impozitul pe profit poate sa fie foarte mic.

Buna ziua! Pe mine contabila m-a sfatuit sa-mi infiintez firma ca platitoare de impozit pe venit (banuiesc ca a confundat termenii si ca e platitoare de imp pe profit,sau nu?) si neplatitoare de tva. ma puteti ajuta va rog cu un sfat sau o parere? firma presupune comert dar si productie proprie si vanzare. luminati-ma va rog,ca nu mai inteleg nimic din atatea pareri auzite. si care e treaba cu tva-ul asta? o sa pot scadea cheltuielile daca voi cumpara de la furnizori platitori de tva daca firma mea va fi neplatitoare de tva?
EROARE CA CH. DEDUCTIBILE SUNT CONSIDERATE CH. EFECTUATE DE ADMINISTRATOR NESALARIAT -NERENUMERAT
" Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri si:
e) cheltuielile de transport si de cazare în tară si în străinătate, efectuate de către pentru salariati si administratori, precum si pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme; "
deci celelate ch. trebuie justificate prin randamentul salariatiilor folosind mijloace fixe, utilitati, obiecte de inventar.......... deci atenti ce impozit alegeti.....succes.
alinaiudita a scris:

utacrat a scris:

Este un raspuns destul de tarziu. Probabil firma este deja infiintata. Poate insa mai citesc si altii raspunsul si-i ajuta acum. Conditiile scrise de cei care au raspuns inainte sunt clare, dar ar trbui sa privim si altfel lucrurile, adica din punctul de veder al activitatii. Mai concret:
1. daca firma pe care o s-o infiintati are ca obiect de activitate prestari de servicii, atunci in mod sigur este mai bine ca firma infiintata sa fie declarata microintreprindere (deci platitoare de impozit pe venit). Cand spun asta am in vedere faptul ca o prestare de servicii presupune, in general, venit "curat", adica fara mari cheltuieli aferente, deci profitul poate fi mare. Se avita astfel alergatura dupa documente care sa aduca in firma cheltuieli. Si nici nu este foarte mare suma care trebuie platita (EX: la facturi emise de 100.000.000 lei vechi imp ar fi 2.500.000 lei vechi.)
2. daca firma isi propune comert, deci trebuie sa reziste din adaosul comercial, atunci este mai bine sa fie declarata ca platitoare de impozit pe profit. Un adaos comercial se acopera usor cu cheltuieli (salarii, chirie, altele) si impozitul pe profit poate sa fie foarte mic.

Buna ziua! Pe mine contabila m-a sfatuit sa-mi infiintez firma ca platitoare de impozit pe venit (banuiesc ca a confundat termenii si ca e platitoare de imp pe profit,sau nu?) si neplatitoare de tva. ma puteti ajuta va rog cu un sfat sau o parere? firma presupune comert dar si productie proprie si vanzare. luminati-ma va rog,ca nu mai inteleg nimic din atatea pareri auzite. si care e treaba cu tva-ul asta? o sa pot scadea cheltuielile daca voi cumpara de la furnizori platitori de tva daca firma mea va fi neplatitoare de tva?

La stabiirea formei de impozitare se va avea in vedere ponderea veniturilor din productie si din vanzare in total vanzari.Mai pe romaneste cat din venituri va fi comert si cat din vanzarea de produse finite produse de firma.Ca regula de baza, o regula nescrisa, bineinteles, dar care se bazeaza pe practica, la activitatile de comert e recomandata impozitarea pe profit.
Despre tva, e important de stiut cine va vor fi clientii.Daca lucrati preponderent cu persoane fizice, e de preferat sa nu fiti platitor de tva.
daca ti se ofera posibilitatea de a nu fi platitor de tva pentru ce sa optez sa fiu? ca sa plateasca clientul meu taxe mai multe aferente produsului, serviciuui meu..... e de jale daca ne gandim ca in loc sa beneficiem de facilitatile fiscale cautam sa ne facem cat mai multe probleme VOLUNTAR.
sa inteleg ca in anul 2009...suma (actualizata) pana la care nu se plateste tva este deci 35.000 euro, iar pt profit 100.000 euro?

multumesc frumos!...pt raspuns...
ANA2009, utilizator