Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Contracte de vanzare-cumparare imobile
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Contracte de vanzare-cumparare imobile

Avand in vedere cele doua link-uri:
[ link extern ] ;
[ link extern ]
Are cineva experienta in aceasta speta? A reusit cineva, dupa ce a incheiat si atestat un contract de vanzare-cumparare imobil, sa si intabuleze dreptul de proprietate asupra imobilului (apartament)?
Va multumesc mult pentru lamuriri!
E o interpretare cam fortata, deoarece Statutul avocatilor este un statul profesional, e drept publicat in M. Of., in schimb legea notarilor este lege, si la atributiile notarilor sunt prevazute autentificarea actelor-luarea consimtamantului o face numai notarul pentru actele autentice: ori daca actul este doar atestat de avocat ( ceea ce poate acesta sa ateste-identitatea partilor, continut, data), cum mai poate notarul sa ia consimtamantul? doar daca partile sunt din nou prezente, si la notar...si atunci, notarul va tarifa actul ca pe orice autentificare - doar va face o reducere de onorariu pentru ca actul e deja redactat.
Desi legea nu interzice instrainarea imobilelor constructii prin acte neautentice, instrainarea constructiei are loc concomitent cu instrainarea unor drepturi reale asupra terenului pe care este edificata constructia. Eventual prin incheierea a doua contracte separate - unul sub semnatura privata, pentru constructie, si un altul autentic, pentru cota parte din teren, s-ar putea evita notarul pentru primul contract.
Pe de alta parte, extras de autentificare si blocarea cartii funciare o poate obtine numai notarul public, deci un contract sub semnatura privata, chiar atestat de avocat cu privire la identitatea partilor, continut si data, este un act facut " pe incredere" si nu ceva absolut cert.
Diana Persa, Avocat
Diana Persa a scris:
doar daca partile sunt din nou prezente, si la notar...si atunci, notarul va tarifa actul ca pe orice autentificare - doar va face o reducere de onorariu pentru ca actul e deja redactat.

Nu cumva e cam acelasi lucru? Notarul munceste la fel de "mult" si daca actul e atestat de avocat, si daca e doar redactat!

Desi legea nu interzice instrainarea imobilelor constructii prin acte neautentice, instrainarea constructiei are loc concomitent cu instrainarea unor drepturi reale asupra terenului pe care este edificata constructia. Eventual prin incheierea a doua contracte separate - unul sub semnatura privata, pentru constructie, si un altul autentic, pentru cota parte din teren, s-ar putea evita notarul pentru primul contract.

Exact, nu te impiedica nimeni sa le separi, mai ales ca pot exista situatii de superficii in care proprietarul terenului achizitioneaza numai cladirea.

Pe de alta parte, extras de autentificare si blocarea cartii funciare o poate obtine numai notarul public, deci un contract sub semnatura privata, chiar atestat de avocat cu privire la identitatea partilor, continut si data, este un act facut " pe incredere" si nu ceva absolut cert.

Numai din perspectiva blocarii cartii funciare in cele 5 zile, asa este. Oricum, sa spui cum a facut uniunea notarilor ca numai notarul poate cere extras (nu au specificat de care) si ca numai el face cercetare pe titlu, mi se pare aberant. Nu de alta dar nu am vazut niciun notar care sa faca due diligence complet pe imobile...
Oare de ce ANCPI a incheiat asemenea Protocol cu UNNPR, a incheiat Protocoale de colaborare cu UNEJR (Uniunea Nationala a Executorilor Judecatoresti din Romania) cu banci si cu multe alte institutii numai cu UNBR, NU? :confused:
Poate ca vom afla candva.Sper ca nu peste 50 de ani.

In cazul apartamentelor se merge pe ideea ca nu este necesara forma autentica.
Se poate transfera proprietatea apartamentului dar nu si terenul aferent.
Problema suparatoare este aceea ca birourile de carte funciara refuza inscrierea in Cartea Funciara.
Se poate declara recurs impotriva acestei incheieri.
In cazul de la Iasi, instanta a admis recursul.
Asa se prezinta situatia foarte pe scurt.
Marea problema este aceea ca, in prezent, nimeni nu poate avea certitudinea ca instanta de recurs va admite recursul impotriva incheierii de respingere.
Sper ca se va rezolva acest lucru de catre conducerile barourilor si de catre UNBR.
Acest lucru este in mod evident atat in interesul profesiei de avocat, cat si in interesul societatii care este de-a dreptul sugrumata de notarii publici.
Notarii nu ar pierde mare lucru intrucat mai au posibilitatea, deocamdata ( sper eu), de a face autentificari ale actelor translative de proprietate cu privire la terenuri.
Este trist sa vad ca tinerii absolventi de drept isi doresc sa ajunga...notari.
Ajung chiar sa ma intreb daca chiar iti trebuie sa faci facultatea de drept pentru a fi notar intrucat daca ai anumite contracte tipizate nu poate fi greu de exercitat aceasta ...functie publica.
Mai toti tinerii vor ca pentru munca putina poata castiga foarte multi bani.
Este normal ca ei sa isi doreasca asa ceva, dar, este la fel de normal ca si avocatii sa autentifice actele juridice fara probleme de natura juridica.

avocat Claudiu Lascoschi