Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

doresc sa divortez, am 2 copii, unul major si unul minor, care sunt variantele? notar, mediator sau instanta?
Buna ziua, unde se baga divortul ? La judecatoria sectorului unde ai domiciliu? Multumesc.
La judecatoria ultimului domiciliu comun al sotilor sau la domiciliul paratului
Multumesc.
e adevarat ,as adopta medierea, dar nu sunt sigura ca rezolva totul, mai precis si incredintarea minorului
sunt si eu mediator, de curand autorizat ( nu am avut nici un caz inca ) , dar nu mi-e clara chestiunea asta... in plus cand ma gandesc ce vor insemna termenle de judecata, sedinte publice etc, mi-e lehamite
Tocmai pentru a evita acele sedinte publice si pentru multe alte... neplaceri, va sugerez sa contactati un coleg, cu siguranta va incerca sa va ajute. De fapt, sunt doar trei pasi de urmat pentru a va rezolva toate problemele legate de divort, nu e chiar atat de complicat cum pare. Banuiesc ca dupa ce va veti ”clarifica” acele chestiuni care inca nu va sunt clare, o sa fiti mult mai increzatoare in mediere si avantajele pe care le poate aduce :)
Va doresc o seara placuta!
Calina Sorescu, Mediator