Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere punct de lucru si suspendare activitate in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere punct de lucru si suspendare activitate in acelasi act aditional?

Buna ziua! Am o firma cu un singur punct de lucru (un mic restaurant). Din cauza ca activitatea merge extrem de prost, am decis sa renunt si sa suspend firma. Am mutat deja de citeva zile mobila si ce mai era din lucrurile personale, si pentru ca nu-mi permit sa mai angajez un avocat, voi redacta singur dosarul pentru ORC. Intrebarile mele sunt:
-este permis ca actul aditional de inchidere punct de lucru sa contina si un paragraf in care sa mentionez ca `se suspenda activitatea societatii pe o perioada de 3 ani`? sau este obligatoriu sa redactez separat Decizie (sunt asociat unic) de suspendare?
In acest caz (al introducerii ambelor mentiuni in acelasi act aditional) voi atasa contorul de cuvinte pentru intreg actul, nu?
Ce model de declaratie va trebui sa completez?
Va multumesc anticipat, Roman Panghiu.
Revin pentru mici lamuriri, daca se poate.
Pentru ca ma asteptam ca situatia de pe teren va fi alta, am sunat la Registru (Constanta) si am intrebat cum e de facut. Am cerut la Serviciul de asistenta juridica si mi s-a spus ca actul va trebui sa se numeasca Hotarire si nu Decizie, desi este vorba de asociat unic.
Pentru ca stiu cit de scrupulosi pot fi cei de acolo si nu doresc sa-mi respinga dosarul (dupa ce voi sta la o coada de citeva ore..), vreau sa stiu daca aceasta hotarire va trebui sa se numeasca HOTARIRE AGA (asa cum am vazut prin unele modele, desi este vorba de asociat unic) sau pot s-o numesc (asa cum ar fi logic) HOTARIRE ASOCIAT UNIC?
Si, dupa ce mentionez numele si calitatea, voi spune ca asociatul unic DECIDE sau HOTARASTE (ca sa fie in consens cu titlul actului)?
Va multumesc anticipat!