avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Calcul alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Calcul alcoolemie

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti si mie cum se calculeaza alcoolemia retroactiv de catre INML si ce ar fi trebuit sa beau/mananc (pentru ca retoractiv alcoolemia sa fi calculata la o valoare de sub 0,80 alcool) cunoscand urmatoarele date:
1. am 68 kg;
2. la ora 13;00 - la testul alcooltest mi-a iesit 0,88 alcool in aerul respirat (am suflat in alcooltest)
3. la ora 14:00 (exact la ora dupa testul alcooltest), la prima proba biologica am avut 1,75 alcool in sange;
4. la ora 15:00, la a doua proba biologica am avut 1,41 alcool in sange.
Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 4 August 2011
gyoni8, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 06:10, 20 August 2011
Salut din nou.Deci problema mea este urmatoarea:
in jurul orelor 23:30 am inceput sa beau cca 75ml de coniac 36% alcool in jurul orei 00 si 2 minute am terminat de baut si dupa alte 2 minute ma opreste politia si imi da etilotestul 0,45.Am facut 2 recoltari de sange.Acum intrebarea este la ce sa ma astept de la acele analize?Va iesi dublu fata de etilotest s-au a iesit atat deoarece inca aveam, coniac in gura?
am uitat sa mentionez cantitatea bauta este reala poate un pic mai putin de 75 ml. mersi
Normal si normal iese dublu ca la etilotest valoarea ar fi cuprinsa intre 0.80 si 1.... acum depinde foarte foarte mult ce ai mancat inainte si la ce ora .... Sper sa fie adevarat ce ai scris tu acolo ca sincer iti spun daca ai baut 75 de grame de coniac nu iesea 0.45 asa ca mai gandestete putin:) daca ai nevoie de ajutor ar fi cazu sa nu minti:)
Este adevarata cantitatea bauta nu ar avea nici un rost sa te mint lor le-am spus ca am baut 25ml de mancat am mancat in jurul orei 16,17, am 180 inaltime 62 kg, la calculatoarele etilotest imi iese cam 0,036, deci din nou la ce ma astept de la analize?:stunned:
iti iese peste 0.80 ..ai mancat prea devreme... si sa dus logic cand ai baut erai nemancat.... esti slabut si inalt iese peste 0.80 nu vreau sa te sperii dar gandestete ce ai de facut..... adik astepti analizele bineinteles daca le ai platit.... si dupa strange bani de recalculare.... analizele daca nu le ai platit sunt 16 sute la inml sau 15 sute la spital... iar recalcularea 5 mil jumate... ai baut apa sau altceva inainte sa ti faca recalcularea???

Alte discuții în legătură

Alcoolemie - recalculare johnny25 johnny25 am fost depistat cu 0.42 la aparat etilotest pe 10 ianuarie, am fost la spital unde mi s-au recoltat 2 probe de sange, rezultatul a fost prima proba 1.10 si a ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan - cam cat ar putea iesi la recalculare? alex_tibi alex_tibi buna ziua la fel ca si multi altii de pe aici am calcat si eu pe bec am fost oprit de politia rutiera dupa ce consumasem aproximativ 2 beri 0,33 ,, am fost ... (vezi toată discuția)
Bună ziua.am consumat alcool până la 7 dimineața,după am ... Gabriel890 Gabriel890 Bună ziua.Am consumat alcool până la 7 dimineața,după am dormit până la 12.La 14 00 mi a ieșit 0,11 în etilotest.Mentionez ca am fost la inml in jur ... (vezi toată discuția)