Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Versiunea nouã a aplicaþiei Revisal conform ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Versiunea nouã a aplicaþiei Revisal conform Hotãrârii de Guvern nr. 500/2011

a aparut pe siteul inspeciei muncii
Daca ultima zi de preaviz este data de 09.11.2011, atunci data incetarii este 10.11.2011. Multa lume are impresia ca ultima zi de lucru este si data incetarii contractului, deoarece ei nu fac diferenta intre momentul incetarii cim (este momentul cand in ultima zi ai spus la revedere colegilor si ai plecat) si data incetarii cim (care este data primei zile cand nu mai e valabil cim).

Cand se spune contracul este valabil din data de 1.11 pana in 20.11 includem aici zilele cand este valabil contractul (inclusiv data de 20). Data incetarii contractului este 21.11, adica data de cand nu mai este valabil contractul.

In concluzie, maine este ultima zi cand puteti modifica in revisal si sa-l transmiteti.
O zi buna.
lorelayold76, utilizator
OK, multumesc!
Buna ziua,

Am o intrebare, daca ma puteti ajuta. Un actual angajat, printr-o cerere scrisa, solicita o adeverinta din revisal (de fapt, raportul per salariat). Intrebarea este: in cererea sa tb motiveze pt. ce solicita aceasta foaie din revisal?

multumesc
lilid a scris:

Buna ziua,

Am o intrebare, daca ma puteti ajuta. Un actual angajat, printr-o cerere scrisa, solicita o adeverinta din revisal (de fapt, raportul per salariat). Intrebarea este: in cererea sa tb motiveze pt. ce solicita aceasta foaie din revisal?

multumesc

art. 8 alin 3 din HG 500/2011 nu prevede acest lucru.
lilid a scris:

Buna ziua,

Am o intrebare, daca ma puteti ajuta. Un actual angajat, printr-o cerere scrisa, solicita o adeverinta din revisal (de fapt, raportul per salariat). Intrebarea este: in cererea sa tb motiveze pt. ce solicita aceasta foaie din revisal?

multumesc

Salariatul nu este obligat sa motiveze pentru ce solicita o copie conforma cu originalul de pe pagina din registru unde sunt inregistrate mentiunile despre persoana lui ...