avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Versiunea nouã a aplicaþiei Revisal conform ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Versiunea nouã a aplicaþiei Revisal conform Hotãrârii de Guvern nr. 500/2011

a aparut pe siteul inspeciei muncii
Problema este ce eroare va da ? ... erorile la preluare pot fi cauzate din mai multe motive ...
Acum, pe ultimele doua zile, patronul meu s-a gandit sa transmitem noul revisal la ITM. Pana acum s-a tot transmis pe vechea versiune. In perioada 01 august - 25 octombrie am tot avut angajari si desfaceri. Adica am angajat o persoana pe 5 august si i-am desfacut contractul pe 10 octombrie (persoana a demisionat). Mai preiau si comunic aceasta persoana in noul revisal?
Precizez ca nu am comunicat pana acum varianta (*.rvs) la ITM
Va multumesc
BogdanNick a scris:

Acum, pe ultimele doua zile, patronul meu s-a gandit sa transmitem noul revisal la ITM. Pana acum s-a tot transmis pe vechea versiune. In perioada 01 august - 25 octombrie am tot avut angajari si desfaceri. Adica am angajat o persoana pe 5 august si i-am desfacut contractul pe 10 octombrie (persoana a demisionat). Mai preiau si comunic aceasta persoana in noul revisal?
Precizez ca nu am comunicat pana acum varianta (*.rvs) la ITM
Va multumesc


In noul revisal trebuie sa apara toti angajatii activi la 01.08.2011 + toate modificarile ulterioare datei de 01.08.2011 care au fost transmise pe vechiul revisal. In noul Revisal sunt preluati automat din vechiul Revisal doar salariatii activi la data preluarii. In situatia expusa de dumneavoastra salariatul plecat pe 10 octombrie nu va fii preluat. Trebuie sa-i introduceti manual contractul de munca, modificarile ulterioare si apoi desfacerea contractului.
Aveti dreptate: trebuie trecuti si angajatii carora li s-a desfacut contractul. Functionarea programului insa, lasa de dorit. Cum naiba s-a facut acea consultare publica, pentru ca nici o problema semnalata de cei ce au "testat" programul, nu a fost rezolvata. Asa cum era in perioada de "test", a aparut si ca varianta "finala"
Astazi este ultima zi de lucru a unui salariat, ii expira preavizul de 20 de zile lucratoare, incetarea e cu art. 65, alin. 1. Daca astazi este ultima zi de lucru, azi apare ultima data in pontaj, incetarea e cu 9 sau cu 10? Respectiv, decizia de incetare va fi cu 9 sau cu 10?
Teoretic eu i-as face incetarea cu data de maine, 10 nov si fisierul cu incetarea din Revisal l-as trimite tot maine. As vrea doar o confirmare ca e corect asa, incetarea cu 10, decizia cu 10 si revisalul tot cu 10.11.
M-am contrazis cu cineva, imi tot spune ca astazi trebuie facuta incetarea, decizia/revisalul.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Angajat nou in revisal monik09 monik09 in situatia unui nou angajat, pot trece datele in Revisal in varianta veche, urmand apoi la preluare date in versiune noua, sa trec salariul cel tarziu pana ... (vezi toată discuția)
Revisal - probleme de functionare si de completare Cornel  Vasile Cornel Vasile Vin cu rugamintea la toti cei care folosesc acest program sa posteze in acest topic probleme legate de functionarea versiunii noi a Revisal-ului , precum si ... (vezi toată discuția)
Intoarcere din concediu crestere copil padicam padicam Buna ziua! Legat de noul revisal,este mentionat faptul ca,la preluare date din vechiul revisal,se preiau automat contractele active si contractele suspendate. ... (vezi toată discuția)