Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chiriasi ce refuza parasirea locuintei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chiriasi ce refuza parasirea locuintei

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie: am cumparat o garsoniera in care locuiau chiriasi, fara forme legale, acestia refuza eliberarea acesteia sub motiv ca au avut o intelegere verbala cu fostii proprietari. Ce anume trebuie facut in astfel de cazuri.
Va multumesc
[editat]sute de proprietari care isi inchiriaza apartamentele nu pot sa ii evacueze pe chiriasi dupa terminarea contractelor decat prin instanta

[ link extern ] /
ContSters20980, utilizator
Va trebui deschisa o actiune de evacuare si de abia apoi executorul ii va evacua.
Trebuie deschis proces.
Dupa ce executorul notifica evacuarea, locuitorii apartamentului ataca in instanta.
Se suspenda executia pina la finalizarea procesului.
Apare un contract cu vechiul proprietar, mai apoi si se depune la dosarul instantei ...
si uite asa va judecati.....
Nu veti ocupa apartamentul decit cind vor dori muschi lor, ai locatarilor.
Doar traiti in Romnia si judecatorii sunt mai presus de muritori si isi inspira judecatile direct de la Zeus, stapinul Olimpului.
Doamna Hornea,

Art. 480 Cod Civil este temei pentru actiunea in revendicare, nu in evacuare, sunt doua actiuni diferite.

tertii, neavand niciun temei sa stea in imobil sunt obligati de drept sa-l paraseaca, tocmai de aia se si face somatia, sa rezulte clar ca proprietarul le cere sa paraseasca imobilul.

Imi mentin parerea ca acolo unde nu exista titlu - contract de inchiriere actiunea in evacuare trebuie respinsa ca lipsita de interes.
In ceea ce priveste titlul executoriu- acesta este in mod evident tilul de proprietate.
In cazul in care tertii ar avea vreun drept- si-l pot apara prin contestatie la executare.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, imi dau seama ca este foarte greu sa intru in posesia garsonierei si pare a dura timp indelungat un astfel de proces, in cat timp s-ar poate solutiona?