avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunurile proprii ale soților în noul Cod civil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunurile proprii ale soților în noul Cod civil

Noul cod civil nu mai prevede ca bunuri propii ale sotilor bunurile dobandite inainte de casatorie. Ce consecinte apreciati ca va avea inlaturarea acestei prezumtii?
AVLIL a scris:

.............. Cert e ca Fat poate fi cat de Minunat vra el, dar la bunul din 2002 al Elenutei nu are ce cauta la proprietate.


Multumesc, este ceea ce doream sa aflu !

=D>
Cu stima
Ileana Cosanzeana
Asta era varianta in care Codul civil nou ar fi fost in vigoare de cand lumea.
Cum la momentul 2002 si 2008 era in vigoare Codul civil de azi insa, nu se aplica 339, 340 ci... Codul familiei actual.
Care face prezumtia ca bunul e propriu deci... nu e iar nicio teama sa fie considera comun. :D Pe toate codurile, Ilenuta e proprietara unica.
AVLIL a scris:

Asta era varianta in care Codul civil nou ar fi fost in vigoare de cand lumea.
Cum la momentul 2002 si 2008 era in vigoare Codul civil de azi insa, nu se aplica 339, 340 ci... Codul familiei actual.
Care face prezumtia ca bunul e propriu deci... nu e iar nicio teama sa fie considera comun. :D Pe toate codurile, Ilenuta e proprietara unica.


Doamne ajuta !
Interpretarea CSM referitoare la Conventia Matrimoniala [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regim matrimonial sorina86 sorina86 Buna ziua. Acum 2 ani am facut un credit la banca pentru a-mi achizitiona o locuinta prin programul prima casa. As vrea sa stiu ce se va intampla in cazul in ... (vezi toată discuția)
Contract prenupțial / bunurile de dinainte de căsătorie Hapciu1 Hapciu1 Buna ziua. Bunurile obtinute inainte de casatorie, vor deveni bun comun dupa casatorie? Exista vreo lege care stipuleaza aceste lucruri? Multumesc (vezi toată discuția)
Partaj. bunuri proprii conform codului familiei vi7 vi7 conform codului familiei, locuinta dinaintea casatoriei era bun propriu si nu facea obiectul partajului. Ce statut are in noul Cod Civil? Face obiectul ... (vezi toată discuția)