Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modalitate de incadrare in codul COR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modalitate de incadrare in codul COR

Buna ziua!
Am absolvit liceul cu sectia Informatica si am pe langa diploma si un atestat de Operator Tehnica de calcul si Facultatea ISE Sectia Cibernetica,Statistica si Informatica Economica, de unde am iesit (conform diplomei) economist cu specializarea Informatica economica. Conform foii matricole aproape 50% am avut materii de informatica si programare software in diferite limbaje.
Intrebarea mea este daca pot fi incadrat conform codului COR pe codul 213905 - Inginer de sistem software, avand in vedere ca lucrez de 9 ani intr-un service de calculatoare unde ma ocup de tot ce presupune un service: reparare, configurare si constructia calculatoarelor. Avand in vedere ca acest cod din COR cere doar nivelul de studii de nivel 4 si este un cod ocupational, iar eu am facut 9 semestre adica 4ani si jumatate cred ca as putea fi incadrat astfel.
Eventual poate ma puteti ajuta cu niste legi care reglemeteaza modul de incadrare in acest cod ocupational COR

Multumesc anticipat.
@adelaida_07
Imi pare rau ca trebuie sa fiu la randul meu "gigi contra" dar absolventul unei facultati tehnice pe diploma caruia scrie "inginer" dar care a absolvit si seminarul pedagogic are dreptul de a preda deci pe langa profesia de inginer a dobandit si calitatea de "profesor" dar numai pentru specialitatile din domeniul respectiv.
Cu atat mai mult un certificat de calificare pe care scrie "ajutor programator" poate fi folosit doar pentru a fi incadrat pe meseria respectiva.

cristina_b a scris:

@adelaida_07
Imi pare rau ca trebuie sa fiu la randul meu "gigi contra" dar absolventul unei facultati tehnice pe diploma caruia scrie "inginer" dar care a absolvit si seminarul pedagogic are dreptul de a preda deci pe langa profesia de inginer a dobandit si calitatea de "profesor" dar numai pentru specialitatile din domeniul respectiv.
Cu atat mai mult un certificat de calificare pe care scrie "ajutor programator" poate fi folosit doar pentru a fi incadrat pe meseria respectiva.

Cred ca nu ati citit cu atentie ce am scris.
In legatura cu "ajutor programator" exact asa am zis si eu, ca nu pot ocupa decat acea functie.
In legatura cu specializarea de profesor : am zis ca un PROFESOR NU poate fi ANGAJAT INGINER.
NU AM ZIS ca un INGINER NU poate fi PROFESOR.
Direfenta este mare, adica vorbim de doua lucruri diferite.
Citez:
"Un absolvent al unei facultati tehnice poate avea pe diploma calificarea de profesor, nu de inginer.........chiar daca are acelasi profil ca si un inginer al aceleiasi facultati nu va putea fi niciodata incadrat ca inginer."
Adica un absolvent al unei facultati tehnice (inginer fiind) are dreptul de a fi incadrat ca profesor dar nu ca si inginer, nu? Hmmm………:-/

Revin : absolventul unei facultati TEHNICE are calificare INGINER indiferent daca a absovit seminarul pedagogic sau nu.
cristina_b a scris:

Citez:
"Un absolvent al unei facultati tehnice poate avea pe diploma calificarea de profesor, nu de inginer.........chiar daca are acelasi profil ca si un inginer al aceleiasi facultati nu va putea fi niciodata incadrat ca inginer."
Adica un absolvent al unei facultati tehnice (inginer fiind) are dreptul de a fi incadrat ca profesor dar nu ca si inginer, nu? Hmmm………:-/

Revin : absolventul unei facultati TEHNICE are calificare INGINER indiferent daca a absovit seminarul pedagogic sau nu.

Acum deja am subliniat. Am zis ca este pe diploma PROFESOR.
De exemplu: 2absolventi al Facultatii IPG Ploiesti L: unul este profesor chimie altul inginer chimist.
Fac acesi facultate dar au specializari diferite.
Daca inginerul are si cursul pedagocic poate fi angajat ca profesor.
Dar profesorul nu va fi angajat cu functia de inginer.
Adica un absolvent al unei facultati tehnice (inginer fiind) are dreptul de a fi incadrat ca profesor dar nu ca si inginer, nu? Hmmm………:-/

Sigur ca daca eu zic PROFESOR iar tu zici ca zic INGINER nu vom reusi sa comunicam. Este clar ca eu zic ceva iar tu spui ca zic altceva.
Si cu aceasta postare am spus tot.
Daca doresti sa ne contrazicem la nesfarsit putem sa o facem pe mesaj privat. Nu cred ca are rost sa ne contrazicem aici.
adelaida_07 a scris:

Fara a fi " gigi contra" va spun ca nu veti putea fi angajat ca inginer atata timp cat nu aveti o diploma care sa ateste aceasta calitate.
Sunteti economist, chiar daca aveti specialitatea de informatica de gestiune, nu este unul si acelasi lucru cu a fi inginer.
Un absolvent al unei facultati tehnice poate avea pe diploma calificarea de profesor, nu de inginer.........chiar daca are acelasi profil ca si un inginer al aceleiasi facultati nu va putea fi niciodata incadrat ca inginer.
Chiar daca cineva are abilitatea de a face o meserie nu inseamana ca poate sa fie si incadrat ca persoana calificata.
Problema este mai simpla decat pare : nu ai calitatea de inginer nu poti fi incadrat ca inginer.
Cursul absolvit in domeniu va dat si o calificare, accea este functia pe care puteti fi incadrat.
Si eu am un curs de " ajutor programator " si nu ma va angaja nimeni ca programator............sau ca inginer de sistem doar ca am facut acel curs, poate sa ma incadreze doar ca " ajutor rpogramator" atat.

atunci cum explicati ca, colegul meu de banca care lucreaza in cadrul unei banci, a fost incadrat de aceeasi oameni pe acelasi cod COR 213905? si a fcut doar un curs de 6 luni de Operator sistem de calcul, calificare pe care eu o am de pe bancile liceului.