Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit plata contributiei asig.de sanatate asupra veniturilor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

plata contributiei asig.de sanatate asupra veniturilor din dividende

am urmatoarea situatie:
1.profit aferent exercitiului financ.2007 repartizat la rezultat reportat,
2.in luna iulie 2008 asociatul unic,administrator,care nu este salariat al firmei,este nevoit sa foloseasca profitul anului trecut- a hotarit sa-l ridice ca dividend.
3.asociatul,unic,este salariat la o institutie de stat unde figureaza ca asigurat si plateste contributiile aferente venitului din salariul lunar.
Voi calcula si plati impozit 16%,voi depunde D.100.
intrebare: trebuie sa-i calculez si cas aferent venitului din dividende de 6.5%(af.2007)?daca da,ce declaratie trebuie depusa la CAS? oare se incadreaza la lit.e.),Art.257 din Legea 95/2006 ?
va rog,un sfat!
am facut adresa in scris catre CAS,sa-mi raspunda daca in cazul de mai sus trebuie retinuta contributia CAS,m-a sunat o doamna foarte deranjata de adresa mea si mi-a spus ca nu poate sa-mi dea un raspuns oficial,m-a intrebat cum se numeste asociatul,mi-a spus ca nu apare ca asigurat si ca urmare nu trebuie sa-i retin CAS-ul.
Ne plingem de sistem,dar de fapt noi oamenii suntem sistemul!
Eu nu am inteles din mesajul initial ca s-ar fi primit vreo somatie. Cred ca doar contabilul a vrut sa fie foarte sigur de ce face si a intrebat la Casa de Asigurari de Sanatate.

Daca asociatul este angajat si plateste CASS pentru minim un salariu minim pe economie atunci nu trebuie sa plateasca 6.5% din dividende ca si contributii de sanatate.
Imago Expert Consult SRL, Contabil
imago_expert a scris:
Daca asociatul este angajat si plateste CASS pentru minim un salariu minim pe economie atunci nu trebuie sa plateasca 6.5% din dividende ca si contributii de sanatate.

Te rog sa ma corectezi daca am inteles gresit. Spui ca daca asociatul este angajat si, in aceasta calitate, plateste CASS (5,5% retinut pe stat si 5,2% platit de angajator) si peste asta mai plateste la nivelul unui salariu minim pe economie pentru ca e asociat nu mai plateste impozit pentru dividende?
Eu sustin ca daca asociatul este salariat (este o scapare a legii) indiferent cu ce salariu sau fractie de norma nu mai datoreaza CASS pentru dividende indiferent cat de mare e valoarea acestora.

Am recomandat patronilor cu care colaborez sa se angajeze la firma lor cu salariul minim pe economie cu fractie de norma de o ora pe zi si astfel sunt asigurati in ce priveste asigurarile de sanatate si nici nu mai platesc CASS pentru dividende.

Plata CASS la cel putin salariul minim pe economie se refera la toate categoriile de asigurati cu exceptia salariatilor si pensionarilor. Pentru aceste categorii nu exista contributie minima; chiar daca platesc un leu (in cazul salariatilor) sau nimic (in cazul pensionarilor) tot sunt asigurati.
Iulian Manea a scris:

Eu sustin ca daca asociatul este salariat (este o scapare a legii) indiferent cu ce salariu sau fractie de norma nu mai datoreaza CASS pentru dividende indiferent cat de mare e valoarea acestora.

Am recomandat patronilor cu care colaborez sa se angajeze la firma lor cu salariul minim pe economie cu fractie de norma de o ora pe zi si astfel sunt asigurati in ce priveste asigurarile de sanatate si nici nu mai platesc CASS pentru dividende.

Plata CASS la cel putin salariul minim pe economie se refera la toate categoriile de asigurati cu exceptia salariatilor si pensionarilor. Pentru aceste categorii nu exista contributie minima; chiar daca platesc un leu (in cazul salariatilor) sau nimic (in cazul pensionarilor) tot sunt asigurati.

Asa este! Asa prevede legea de cativa ani buni incoace... de cel putin 7-8 ani imi amintesc eu...

Am o intrebare deosebit de interesanta :
"In judetul dvs., care este cota contributiei pentru fondul de sanatate care o datoreaza persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independende?"

Pun aceasta intrebare, nu pentru ca nu stiu ce prevede legea, ci pentru ca la Casa de Sanatate din judetul meu, in luna iunie 2009 au modificat sumele datorate prin aplicarea cotei de 6,5% , recalculand totul cu 1 ianuarie 2009.
Iulian Manea a scris:

imago_expert a scris:
Daca asociatul este angajat si plateste CASS pentru minim un salariu minim pe economie atunci nu trebuie sa plateasca 6.5% din dividende ca si contributii de sanatate.

Te rog sa ma corectezi daca am inteles gresit. Spui ca daca asociatul este angajat si, in aceasta calitate, plateste CASS (5,5% retinut pe stat si 5,2% platit de angajator) si peste asta mai plateste la nivelul unui salariu minim pe economie pentru ca e asociat nu mai plateste impozit pentru dividende?

Nu am zis ca nu mai plateste impozit pe dividende, ci nu mai plateste contributia de sanatate pentru acele dividende.

Ce-i drept, formularea din articolul 257 alineat 2 litera f) din legea 95/2006, este un pic confuza:
Art. 257. - (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - e), alin. 21 si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.

Eu am interpretat textul, in sensul ca veniturile care il excepteaza de la plata contributiei de sanatate pe dividende trebuie sa fie mai mari sau egale cu salariul minim. Adica asociatii trebuie sa fie salariati si sa plateasca contributii la cel putin salariul minim, indiferent de numarul de ore cu care e angajat, sau de numarul de contracte individuale de munca pe care le are.

Prin urmare, eu am sfatuit patronii sa se angajeze cu un salariu de cel putin 600 RON brut ca sa nu mai plateasca contributia de sanatate la dividende.