avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Atributiile unui asistent medical ce lucreaza in DSP
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Atributiile unui asistent medical ce lucreaza in DSP

Buna ziua!
Aş dori să ştiu care ar trebui să fie încadrarea şi atribuţiile( Fişa postului) unui asistent medical cu studii superioare(ªcoală Postliceală Sanitară-specializarea igienă şi sănătate publică plus Facultatea de Moaşe şi Asistenţă Medicală-specializarea asistenţă medicală) ce lucrează intr-un D.S.P?.
Mă interesează "Fişa postului" în ambele situaţii: când lucrează pe inspecţie şi când lucreză pe prevenţie şi cine este legiferat să întocmească aceasta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:26, 22 Octombrie 2013
Vă mulţumesc frumos!
Buna ziua. Va rog frumos sa-mi spuneti, daca se poate, care este legislatia in care este stipulat ce atributii are asistentul cu studii superioare ce lucreaza in D.S.P, mai clar de unde se inspira Departamentul Resurse Umane?.
Nu exista in niciun text de lege prevazut exact acre sunt atributiile unei persoane.

Potrivit Codului Muncii , art. 40 :
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
......

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare Videodek Videodek as vrea sa stiu daca un asistent medical incadrat la inspectia sanitara din cadrul dsp vaslui in categoria functionari publici ca asistent inspector poate fi ... (vezi toată discuția)
Legea alimentelor nerecomandate scolarilor valentinamarinela valentinamarinela ce intelegeti dumneavoastra prin incinta univatilor scolare, doar chioscurile care se afla in cladirea scolii sau si cele din curtea scolii care au usa spre ... (vezi toată discuția)
Incadrare conform studiilor magda2007 magda2007 Sunt asistent de igiena si sanatate publică în urma absolvirii unei scoli postliceale de specialitate , am 16 ani vechime in muncă in aceiaşi unitate, iar ... (vezi toată discuția)