Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... INTREBARE: se plateste CAS retroactiv?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

INTREBARE: se plateste CAS retroactiv?

In 2006 am facut un PFA si acuma am primit instintare de plata pentru CAS adica sa achit retroactiv din 2006 cu penalizare si majorari.....sintem mai multe persoane in cauza si e vorba de sume mari........sint de acord sa platesc dar nu si majorari si penalizari.......daca nu vor asa nu mai platim deloc.........ce se poate intimpla? De ce din 2006 nu s-au trimis aceste instintari........X-(
Simt ca o iau razna de tot. Nu pot sa admit faptul ca sa le platesc dobitocilor astia banii pe un apartament intreg. Va rog, daca va vine vreo idee, sa ne-o comunicati şi noua. Forumul acesta este singura sursa de unde ne putem informa cat de cat in legatura cu aceasta problema.
Am inteles ca termenul in care ne pot raspunde la contestatie este de 45 de zile, dar totuşi trebuie sa ne interesam exact care este termenul in care putem merge la instanta.
Si, in alta ordine de idei, daca cei de la CAS nu raspund la contestatie in 45 de zile, ce facem? Mergem la instanta fara raspunsul lor?
cred ca se poate trimite un mail la Tribunalul Brasov, in care sa se ceara numarul procesului, si decizia curtii (cu motivarea deciziei). mai mult ca sigur ca se va raspunde unei astfel de solicitari, ptr.ca aceste decizii au caracter public
nadyana a scris:

Simt ca o iau razna de tot. Nu pot sa admit faptul ca sa le platesc dobitocilor astia banii pe un apartament intreg. Va rog, daca va vine vreo idee, sa ne-o comunicati şi noua. Forumul acesta este singura sursa de unde ne putem informa cat de cat in legatura cu aceasta problema.
Am inteles ca termenul in care ne pot raspunde la contestatie este de 45 de zile, dar totuşi trebuie sa ne interesam exact care este termenul in care putem merge la instanta.
Si, in alta ordine de idei, daca cei de la CAS nu raspund la contestatie in 45 de zile, ce facem? Mergem la instanta fara raspunsul lor?

dupa cum spuneam cu o pagina in urma, termenul CAS de a raspunde la contestatiile depuse de catre noi, este de 45 de zile. in acest termen CAS de regula raspunde (si la mine raspunsul a venit cam in 40 de zile de la data depunerii contestatiei) - odata cu depunerea contestatiei se indeplineste un criteriu necesar din procedura litigiului cu CAS, si indiferent daca acestia raspund sau nu in acest termen, dumneavoastra ati urmarit procedura legala, iar cu copia dumneavoastra a contestatiei depusa la CAS (copia contestatiei care sa fie inregistrata la CAS) faceti dovada in instanta ca ati urmarit pasii legali. din momentul in care CAS a raspuns in termen sau nu fata de contestatia dumneavoastra, aveti legal 6 luni de zile in care sa intentati proces in contencios fata de decizia CAS (in aceasta perioada CAS nu va poate executa silit, dar dobanzile si penalitatile curg - deci cu cat mai rpd demarati procesul si blocati cu acest proces cumularea dobanzilor si apenalitatilor, cu atat mai bine). dupa aceste 6 luni daca nu ati intentat proces sau daca nu ati rezolvat situatia datoriei fata de CAS, aceasta din urma poate incepe executarea silita. sper ca am reusit sa va explic cat mai bine situatia.