Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitie termopane
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitie termopane

Firma x a cumparat termopane...4 facturi cu transa 1, transa 2, 3 si patru...mai apoi urmeaza sa factureze serviciile...total valoare 20000...cum se poate inregistra?administratorul firmei le vrea pe cheltuieli...

multumesc!
ma puteti ajuta si cu articolele contabile?
multumesc anticipat!
Multumesc Dragos, tocmai de aceea l-am si intrebat. Mi-am dat seama ca trebuie sa reprezinte modernizarea unei cladiri.

Inregistrare modernizare:
231=722

Includerea modernizarii in valoarea cladirii, la data receptiei:
212=231
doar ca acea cladire este inchiriata de la persoana fizica printr-un contract unde se angajeaza ca in loc de chirie sa faca unele modernizari la pensiune...in cazul acesta mai ramane valabil ce ati spus mai sus?...si nu este trecuta pe firma...
Bineinteles ca nu mai ramane valabil ceea ce am scris mai sus.

Daca ceea ce era mai important nu n-ati comunicat...Daca exista un contract in care este specificat ceea ce ati scris mai sus, chiar daca este inchiriat spatiul respectiv de la persoana fizica, se pot deduce cheltuielile respective. Inregistrati in cont 611 sau 604.
multumesc...concentrarea era mai mult pe faptul ca s-au taiat 4 facturi cu transele platite...si ca mai apoi urmeaza factura de servicii cu montatul acestora...