avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitie termopane
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitie termopane

Firma x a cumparat termopane...4 facturi cu transa 1, transa 2, 3 si patru...mai apoi urmeaza sa factureze serviciile...total valoare 20000...cum se poate inregistra?administratorul firmei le vrea pe cheltuieli...

multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 00:59, 21 Octombrie 2011
ma puteti ajuta si cu articolele contabile?
multumesc anticipat!
Multumesc Dragos, tocmai de aceea l-am si intrebat. Mi-am dat seama ca trebuie sa reprezinte modernizarea unei cladiri.

Inregistrare modernizare:
231=722

Includerea modernizarii in valoarea cladirii, la data receptiei:
212=231
doar ca acea cladire este inchiriata de la persoana fizica printr-un contract unde se angajeaza ca in loc de chirie sa faca unele modernizari la pensiune...in cazul acesta mai ramane valabil ce ati spus mai sus?...si nu este trecuta pe firma...
Bineinteles ca nu mai ramane valabil ceea ce am scris mai sus.

Daca ceea ce era mai important nu n-ati comunicat...Daca exista un contract in care este specificat ceea ce ati scris mai sus, chiar daca este inchiriat spatiul respectiv de la persoana fizica, se pot deduce cheltuielile respective. Inregistrati in cont 611 sau 604.
multumesc...concentrarea era mai mult pe faptul ca s-au taiat 4 facturi cu transele platite...si ca mai apoi urmeaza factura de servicii cu montatul acestora...

Alte discuții în legătură

Renovare sediu miricadana miricadana pentru renovare sediu (gresie, usi, parchet, vopsit, mobila, frigider, cuptor, hota) cum se inregistreaza pe contul 6028, 604 sau toata valoarea pe 611. Si ... (vezi toată discuția)
Investitii la un spatiu inchiriat tatiana1 tatiana1 Buna seara, am urmatoarea situatie: La un spatiu inchiriat a fost montata tamplarie termopan , s-au efectuat lucrari de inlocuire pardoseala,inlocuire de ... (vezi toată discuția)
Debit 231 din anii precedenti krika742006 krika742006 Am o problema pe care nu stiu cum pot sa o rezolv la data de 31.12.2010. In debitul lui 231 am sold de 46093 lei, adica in anii 2007 si 2008 la sediul firmei ... (vezi toată discuția)