avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... personalitate juridica sau nu
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

personalitate juridica sau nu

Un PFA, o Asociatie familiala sau o intreprindere individuala au personalitate juridica sau nu? Ce lege reglementeaza aceast statut?
Cel mai recent răspuns: radacini , utilizator 23:17, 10 Ianuarie 2012
Am inteles statul unui PFA sau intreprinderi individuale, dar pe mine ma intereseaza daca un PFA plateste tariful de salubritate in cuantumul prevazut pentru persoanele juridice sau pentru persoanele fizice (care nu desfasoara o activitate economica)
Mi se pare normal ca taxa de salubritate pe care o datorati sa fie in cuantumul celei stabilite pentru persoane fizice. Totusi verificati si Hotararea de Consiliu Local privind impozitele si taxele locale.
luis29 a scris:

Am inteles statul unui PFA sau intreprinderi individuale, dar pe mine ma intereseaza daca un PFA plateste tariful de salubritate in cuantumul prevazut pentru persoanele juridice sau pentru persoanele fizice (care nu desfasoara o activitate economica)


Din acest punct de vedere PFA este considerata persoana juridica pentru simplul motiv ca sediul declarat reprezinta sediul social in care se desfasoara o activitate (adresa fiscala a contribuabilului). Furnizorii de utilitati nu vor sa faca nici o deosebire intre un PFA si un SRL.
L.C.
Laura Ciobeica a scris:

luis29 a scris:

Am inteles statul unui PFA sau intreprinderi individuale, dar pe mine ma intereseaza daca un PFA plateste tariful de salubritate in cuantumul prevazut pentru persoanele juridice sau pentru persoanele fizice (care nu desfasoara o activitate economica)


Din acest punct de vedere PFA este considerata persoana juridica pentru simplul motiv ca sediul declarat reprezinta sediul social in care se desfasoara o activitate (adresa fiscala a contribuabilului). Furnizorii de utilitati nu vor sa faca nici o deosebire intre un PFA si un SRL.
L.C.


Un PFA nu are cum sa fie considerata persoana juridica pentru ca nu este. In acest caz furnizorii de ultilitati procedeaza incorect
Buna seara!
Desfasor activitate ca liber profesionist (neanregistrat la Reg Com, dar inreg la ANAF, cu cod de identificare fiscala). Intentionez sa achizionez un imobil in vederea desfasurarii activitatii, dar mi s-a spus ca nu am personalitate juridica si de aceea trebuie sa inchei contractul de vanzare - cumparare in nume propriu. Fiind casatorit, imobilul devine bun comun (implicit intabularea se efectueaza pe numele ambilor soti) chiar daca este destinat desfasurarii activitatii?
Va multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit cladiri intreprindere individuala juravleveronica juravleveronica Buna seara, va rog frumos sa ma ajutati intr-o situatie pe care nu o inteleg.Baza legala de calcul impozit pe cladiri cu incadrare la persoane juridice si ... (vezi toată discuția)
Pfa impozite si taxe locale ukzspan ukzspan Buna ziua, Detin o cladire pe un PFA si cei de la taxe si impozite vor sa ma impoziteze ca pe o persoana juridica (la valoarea contabila a cladirei) si eu ... (vezi toată discuția)
Incadrare dpdv fiscal/jurudic auto pe p.f.a. cristianba cristianba Am avut surpriza, la primarie, ca atunci cand am depus o cerere pt obtinerea unei autorizatii de circulatie pt un auto inmatriculat pe P.F.A., sa mi se ... (vezi toată discuția)