Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cartea funciara si noul Cod Civil
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cartea funciara si noul Cod Civil

Am platit in urma cu doua saptamani , anticipat , un credit bancar , pentru a putea face intabularea unui imobil care a fost depus ca si garantie ipotecara . Pentru neplata consecutiva a ratelor in anul 2008 imobilul a fost scos la licitatie , bineinteles ca nu s-a ajuns pana a fi vandut ca s-au platit toate restantele.La momentul stingerii datoriei , doamna executor a trimis imediat o adresa prin care mentioneaza ca datoria a fost achitata , insa de la Cartea Funciara imi cere ca aceasta scrisoare a doamnei executoare sa fie autentificata la notariat , altfel rolul ei este nul . Prevede noul cod civil acest lucru ? Va multumesc !!!
Am invins !!! Nu a mai fost nevoie de autentificarea actului emis de doamna Executor Judecatoresc , la Cartea Funciara . L-au acceptat asa cum era , dupa ce s-au consultat indeluuung !!! :) Va multumesc din toata inima tuturor , pentru ajutor si pentru raspunsuri . :love: