avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Eu cu cine votez?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Eu cu cine votez?

Stimati colegi, membri ai Baroului Bucuresti, tot primesc atentionari pe tel mobil cum ca pe 5 octombrie trebuie sa ne prezentam sa ne alegem Decanul. Si mi-am pus intrebarea: eu cu cine votez?

Conform procesului verbal de validare a candidatilor acestia sunt in numar de 15 dar pe site-ul Baroului au cate un cv si un "program electoral" numai 6 dintre acestia.

Am intrebat colegii, am aplecat urechea la ce spune lumea si tot nu stiu cu cine sa votez.

Cine ar putea sa merite onoarea? Sau sa zic osul? :hm:
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:48, 26 Septembrie 2008
Din ceea ce ati scris ma tem ca nu ati citit decat platforma domnului Piperea, in nici un caz al tuturor candidatilor.
Daca citeati platformele tuturor candidatilor la functia de decan observati mai multe lucruri.
Pe mine nu ma puteti pacali ca ati citit toate platformele program si obiectivele candidatilor.Ultimul rand scris de dvs imi arata clar acest lucru.
Vedeti in una dintre platforme ca exista puncte nr 11 si 12, care va contrazic.

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Vineri, 26 Septembrie 2008
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca tot vorbim despre candidati, ce parere aveti despre Dl Dragne? Eu unu cred ca si platfoma lui merita citita. :)
Imi pare o persoana care are o viziune interesanta asupra rolului unui decan in viata breslei.

E interesant ca atat Dl. Piperea, cat si Dl. Dragnea, au fost intervievati de Avocatnet.ro in primavara acestui an:

Interviu Ion Dragne:
www.avocatnet.ro/content/art...

Interviu Gheorghe Piperea:
www.avocatnet.ro/content/art...

Off-topic: e important de stiut faptul ca mesajul andreei sau mesajul meu din acest moment nu au nicio legatura cu calitatea noastra de administratori ai Forum-ului Avocatnet.ro si ca nu implica in niciun fel planurile, optiunile sau alegerile Avocatnet.ro sau ale Legalnet SRL.

Eu cred ca toate platformele electorale trebuie citite.
Numai daca se procedeaza in acest fel poate fi vorba de un vot liber exprimat raportat la constiinta fiecarui avocat cu drept de vot.

Eu cred ca platforma electorala a domnului Dragne este concisa.

Cat priveste reorganizarea programelor de lucru de la unele instante sunt de parere ca ar trebui facute modificari de program.Spun acest lucru dupa ce am stat la un rand care a durat aproximativ 30 de minute.
Va fi insa foarte greu de realizat acest lucru fara o suplimentare a numarului de persoane facuta cu ajutorul Ministerului Justitiei.Exista probleme care nu sunt cunoscute la nivelul conducerilor minesterelor de resort.

Insa, doar doi candidati incerca sa faca o reforma efectiva in cadrul Baroului Bucuresti.
Este vorba de domunul Piperea care propune o guvernare corporatista si Lascoschi Claudiu care propune o guvernare democratica bazata de un vot on-line pe site-ul baroului, in scopul de a cunoaste vointa majoritatii avocatilor si dupa momentul exprimarii voturilor cu ocazia alegerilor, lucru care constituie o adevarata reforma bazata pe transparenta si cunoastere reala a necesitatilor avocatilor din Baroul Bucuresti.
Perioada de timp ulterioara alegerilor cu siguranta ca intereseaza pe toti avocatii din Baroul Bucuresti.
De aceea, sunt de parere ca, cunoasterea opinilor liber exprimate a avocatiilor dupa momentul alegerilor constituie un aspect deosebit de important pentru interesul avocatiilor si in egala masura a interesului general al profesiei de avocat.

De aceea, se poate sustine ca este vorba de doua mari propuneri de reformare a sistemului actual.

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Vineri, 26 Septembrie 2008
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Criza de bani pentru plata onorarilor avocatilor care presteaza asistenta juridica din oficiu CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Daca statul prin organele sale ar proceda la executarea silita a persoanelor care datoreaza cheltuieli de judecata ar avea bani pentru incetarea crizei lipsei ... (vezi toată discuția)
Schimbarea presedintelui de asociatie tiberiu8mai tiberiu8mai La schimbarea unui presedinte de asociatie,cel nou propus voteaza pentru el ,sau asteapta rezultatul votului celorlalti proprietari pentru investirea acestuia ... (vezi toată discuția)
Cu cine votati? Admin Admin Care candidat a reusit sa va trezeasca sentimentul ca nu mergeti degeaba la vot? Ce asteptari aveti de la candidatul cu pricina? Va rog sa mentionati numele ... (vezi toată discuția)