Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta limita pentru pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta limita pentru pensionare

Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi la pensie?
Conditia de varsta este:65 de ani pentru limita de varsta si 60 de ani pentru pensie anticipata sau anticipata partiala.
Conditia de stagiu este de minim 15 ani pentru limita de varsta.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.In acest caz penalizarea va fi de 45%(pentru 60 de luni de anticipare).Cei 10 ani daca sunt in procent de 100% mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 6 luni(3 luni la an).Daca indepliniti si conditia stagiului complet de cotizare care este de 35 de ani,acesti 10 ani va aduc si o reducere a varstei standard de pensionare de 2 ani din 65.

Toate raspunsurile au fost pentru barbat.Am totusi impresia ca este vorba despre o femeie,vazand o postare pe alt topic.Daca este vorba despre o femeie,precizati luna si anul nasterii.
Carp Mircea, utilizator
Da este vorba despre o femeie.Anul nasterii este 1960, 27 mai.
Daca cei 10 ani de grupa sunt in procent de 100% atunci beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensiionare de 2 ani din 61 si 9 luni.Deci,limita de varsta la 59 de ani si 9 luni.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 9 luni.Pentru pensie anticipata,fara penalizare conditia de stagiu este de 39 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata cu penalizare,conditia de stagiu este de 31 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea va fi de 27% pentru cele 36 luni de anticipare.
Carp Mircea, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsuri
BIU,,