avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta limita pentru pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta limita pentru pensionare

Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi la pensie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:54, 4 August 2022
Născut în anul 1964 12 10 lucrez din 1981 12 ani în grupa 2 lucrez și în prezent când mă pot pensiona anticipat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va puteți pensiona la 61 ani ( 2025) la limita de varsta cu reducerea vârstei de pensionare.

pensionare anticipata dupa anul 2024 luna Decembrie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipată parțială Victor vacaru Victor vacaru Am 34 ani si 5 luni de contributiI platite,9 ani gr II si 61 ani varsta.pot cere pensionarrea anticipata partiala Multumesc (vezi toată discuția)
Pensie urtimudo urtimudo Buna seara As vrea sa stiu daca m-am nascut in octombrie 1955 ,am facut facultatea 5 ani ,armata 9 luni ,lucrez din septembrie 1981 , cand ma pot pensiona . (vezi toată discuția)
Cand poate iesi la pensie tata? Alexandraioana Alexandraioana Buna ziua.Scuzati deranju` dar am cautat pe internet si mi`am cam prins urechile. Tatal meu este nascut in 26.09.1952 are vechime 31 ani din care 23 ani ... (vezi toată discuția)