Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta limita pentru pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta limita pentru pensionare

Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi la pensie?
Născut în anul 1964 12 10 lucrez din 1981 12 ani în grupa 2 lucrez și în prezent când mă pot pensiona anticipat
Va puteți pensiona la 61 ani ( 2025) la limita de varsta cu reducerea vârstei de pensionare.

pensionare anticipata dupa anul 2024 luna Decembrie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.