avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... OUG 119/2007???? sau actiune civila? Urgent!!!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

OUG 119/2007???? sau actiune civila? Urgent!!!

Buna,

Am un client (srl) cu care nu am contract, si nu-mi mai plateste facturile.
Daca nu am contract cu el, pot sa inaintez actiune pe oug119/2007? sau pot numai pe drept comun? (daca pe drept comun, cum calculez taxa judiciara + de timbru??)

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Mihai Costache , Avocat 16:09, 10 Noiembrie 2011
imi motivati faptul ca oug 5/2001 nu se aplica intre 2 firme, printr-un articol din oug 119/2007???? pai stiu sigur ca in 119/2007 nu ma incadrez, ca nu avem contract, insa in oug 5/2001se poate dovedi cu orice inscris, si nu se specifica in mod expres in cuprinsul ordonantei ca nu se aplica intre 2 firme, ba mai mult, vedeti art. 3.
este strict decizia dvs ce cale procesuala alegeti. nu incerc sa va conving de nimic, doar v-am expus o consultanta la problema expusa.
insasi existenta facturilor inseamna un contract comercial sub forma simplificata insa nu am timp sa va fac teoria contractelor sub aspectul formelor ad probationem.
Ultima modificare: Joi, 10 Noiembrie 2011
Mihai Costache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept comun/somatie de plata/ordonanta de plata dacmoto dacmoto Buna ziua, Contractul este incheiat intre o societate comerciala si o persoana fizica. Persoana fizica se obliga sa presteze activitate( dirigentie de ... (vezi toată discuția)
Og 5/2001 versus oug 119/2007 Emil Lasconi Emil Lasconi Fratilor va rog sa ma ajutati. Am avut o somatie de plata respinsa de judecatorie( inca nu stiu motivele ca nu este motivata ) insa pot sa va spun ca am ... (vezi toată discuția)
Oug 119/2007 ianliana ianliana oug 119/2007 defineste contractul pentru care se aplica fiind un contract incheiat intre comercianti sau comercianti si o autoritate contractanta si avand ca ... (vezi toată discuția)