Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... OUG 119/2007???? sau actiune civila? Urgent!!!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

OUG 119/2007???? sau actiune civila? Urgent!!!

Buna,

Am un client (srl) cu care nu am contract, si nu-mi mai plateste facturile.
Daca nu am contract cu el, pot sa inaintez actiune pe oug119/2007? sau pot numai pe drept comun? (daca pe drept comun, cum calculez taxa judiciara + de timbru??)

Multumesc!
imi motivati faptul ca oug 5/2001 nu se aplica intre 2 firme, printr-un articol din oug 119/2007???? pai stiu sigur ca in 119/2007 nu ma incadrez, ca nu avem contract, insa in oug 5/2001se poate dovedi cu orice inscris, si nu se specifica in mod expres in cuprinsul ordonantei ca nu se aplica intre 2 firme, ba mai mult, vedeti art. 3.
este strict decizia dvs ce cale procesuala alegeti. nu incerc sa va conving de nimic, doar v-am expus o consultanta la problema expusa.
insasi existenta facturilor inseamna un contract comercial sub forma simplificata insa nu am timp sa va fac teoria contractelor sub aspectul formelor ad probationem.
Mihai Costache, Avocat