Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trecere la program in turnus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trecere la program in turnus

Buna tuturor,

1. spuneti-mi daca este necesar incheierea unui act aditional intre angajat si angajator pentru trecerea de la program de lucru in 3 schimburi 5 zile pe saptamana la program de lucru in 3 schimburi 6 zile pe saptamana in conditiile in care orele lucrate intr-o luna coincide cu orele lucratoare din luna respectiva.

Mentionez ca in regulamentul intern precum si in Contractul colectiv pe unitate este mentionat dreptul angajatorului de a modifica modul de organizare a activitatii.

2. Ce masura pot lua impotriva angajatului care refuza semnarea unui act aditional prin care se modifica timpul de lucru?

Va multumesc
Ma gandesc sa ma folosesc de faptul ca nu modific TIMPUL DE MUNCA "8 ore / zi" ci PROGRAMUL DE MUNCA . In acest caz nu mai e nevoie de act aditional. CM spune ca doar modificarea timpului de munca necesita act aditional ... .

Mai ales ca "am redescoperit" acel aliniat de care uitasem din orice Contract Individual de munca " programul de lucru se poate modifica in conditiile de regulamentului intern sau Contractul colectiv de munca aplicabil"

Ce ziceti?
Intr-adevar, programul de munca se poate modifica de catre angajator fara a mai fi necesar acordul salariatului in acest sens...