Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala - amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala - amenda radar

Am fost oprit in comuna Oreavu jud Buzau de catre masina de Politie cu Radar mobil. Nu am semnat procesul verbal iar acesta mi-a fost trimis acasa.
Mi-a fost afisat la domiciliu pe data de 18.11.211 Eu am fost inregistrat de aparatul radar pe data de 08.10.2011- data la care a fost completat si procesul verbal.
Au trecut mai mult de 30 zile (termenul legal in care trebuie sa-mi fie comunicat procesul verbal). S-a putea ca ei sa fi incercat sa-mi comunice si prin srisoare recomandata dar nu am fost acasa si nu am semnat nimic.
Intrebare: In instanta se ia in calcul termenul de 18.11.2011 ca fiind data la care mi-a fost comunicata ? O sa cer anularea procesului verbal. Este ok ? Ma sfatuiti sa merg pe varianta asta sau mai caut si alte hibe ale procesului verbal ?
Multumesc !
Contestati P.V. in termen de 15 zile de la data de 18.11.2011.
Cautati pe forum si o sa gasiti mai multe motive de anulare a P.V..
Spre exemplu:
Sentinţa numărul 5195/2007 a Judecătoriei Deva
s.a.m.d.

Later edit:
Din cate imi dau seama mai aveti doar o zi la dispozitie pentru contestatie.
giv, utilizator
Vineri o sa merg la judecatoria Buzau pentru a depune dosarul in care voi scrie mai multe motive pentru care ar trebui anulat PV:
1. nu sunt trecute ocupatia si locul meu de munca.
2. la martor este trecut doar CNP fara serie si numar de buletin
3. La CNP martor cifra 2 nu se distinge clar avand in vedere ca e femeie si seamana mai mult cu 1 decat cu 2.
4. este trecut la adresa unde am fost inregistrat doar DN85 localitatea Oreavu. Fara sa fie scris KM 150 + 100 sau cum trebuie scris normal.

Dar eram curios de opinia unor avocati in legatura cu sansele de anulare a PV pe baza necomunicarii lui in 30 zile.
Astept opiniile.
Va multumesc !
xxbabexx, utilizator
1. Nu este vorba despre 30 de zile, in OG nr. 2/2001 nu exista asa ceva. Termenul de comunicare a procesului verbal de contraventie este de o luna, ceea ce in drept nu este egal cu 30 de zile. Procedural, termenul pe zile se calculeaza altfel decat termenul pe luni.

Daca data incheierii procesului verbal de contraventie este 08.10.2011, atunci ultima zi in care acesta trebuia sa vi se comunice era 08.11.2011 (art. 101, alin. 3 Cod procedura civila). In plangere trebuie sa invocati, in primul rand, exceptia prescriptiei executarii sanctiunii amenzii contraventionale (art. 14, alin. 1 din OG nr. 2/2001).

2. Potrivit art. 17 din OG nr. 2/2001, sunt patru mentiuni a caror absenta atrage nulitatea absoluta a procesului verbal de contraventie:
1. numele, prenumele, calitatea si semnatura agentului constatator;
2. numele si prenumele contravenientului;
3. fapta savarsita;
4. data savarsirii acesteia, care nu se confunda cu data incheierii procesului verbal de contraventie.

Lipsa mentiunilor prevazute la art. 16 si art. 19 din OG nr. 2/2001 este sanctionata cu nulitatea relativa a procesului verbal de contraventie, asta insemnand ca nulitatea procesului verbal de constatare a contraventiei poate fi invocata doar daca s-a pricinuit partii o vatamare ce nu se poate inlatura decat prin anularea acestui act. Deci nu intotdeauna invocarea unei nulitati relative duce la admiterea plangerii, anularea procesului verbal de contraventie si exonerarea de plata amenzii contraventionale.

Cititi, mai jos, un fragment din considerentele Deciziei nr. XXII/2007 pronuntata de Sectiile Unite ale Inaltei Curti de Casatie si Justitie, relevant pentru aspectele invocate de dvs.
[ link extern ]
În art. 16 alin. (1) din acest act normativ sunt enumerate datele pe care trebuie să le cuprindă în mod obligatoriu procesul-verbal de constare a contravenţiei, iar la alin. (11), (5) şi (6) ale aceluiaşi articol au fost prevăzute datele ce trebuie să mai fie menţionate în cazul contravenienţilor cetăţeni străini, persoane fără cetăţenie sau cetăţeni români cu domiciliul în străinătate, al contravenienţilor minori, precum şi în situaţia în care contravenientul este o persoană juridică.

În cadrul alin. (7) al aceluiaşi articol 16 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 s-a prevăzut că "în momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunoştinţă contravenientului dreptul de a face obiecţiuni cu privire la conţinutul actului de constatare", precizându-se că "obiecţiunile sunt consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica <Alte menţiuni>, sub sancţiunea nulităţii procesului-verbal".

În legătură cu instituirea acestei obligaţii, a cărei nerespectare atrage sancţiunea nulităţii procesului-verbal, este de observat că, în raport cu natura interesului ocrotit prin dispoziţia înscrisă în art. 16 alin. (7) din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001, o atare nulitate nu poate fi absolută, nesusceptibilă a fi acoperită în niciun mod, ci doar relativă.

În acest sens este de observat că şi în art. 19 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 sunt înscrise anumite cerinţe specifice pe care trebuie să le îndeplinească, în anumite situaţii, procesul-verbal încheiat de agentul constatator al contravenţiei, este adevărat, fără a se mai menţiona că nerespectarea lor ar atrage nulitatea actului.

Or, situaţiile în care nerespectarea anumitor cerinţe atrage întotdeauna nulitatea actului întocmit de agentul constatator al contravenţiei sunt strict determinate prin reglementarea dată în cuprinsul art. 17 din ordonanţă.

Astfel, prin acest text de lege se prevede că "lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal", specificându-se că numai în astfel de situaţii "nulitatea se constată şi din oficiu".

În raport cu acest caracter imperativ-limitativ al cazurilor în care nulitatea procesului-verbal încheiat de agentul constatator al contravenţiei se ia în considerare şi din oficiu, se impune ca în toate celelalte cazuri de nerespectare a cerinţelor pe care trebuie să le întrunească un asemenea act, inclusiv cel referitor la consemnarea distinctă a obiecţiunilor contravenientului la conţinutul lui, nulitatea procesului-verbal de constatare a contravenţiei să nu poate fi invocată decât dacă s-a pricinuit părţii o vătămare ce nu se poate înlătura decât prin anularea acelui act.
Parerea mea:
Daca argumenteti bine cererea sunt sanse de 70%.
Pana la primul termen mai puteti redacta o alta sustinere a contestatiei care sa o prezentati la primul termen.
Important este sa depuneti contestatia.
Buna !
Am depus aceasta plangere la judecatoria Buzau.
Am primit termen 08.03.2013 !?!?!?!?
Ce parere aveti ?
E formulata corect?
Am sanse sa castig si fara sa ma prezint ?
Mai trebuie adaugat ceva la dosar pentru a mari sansele ?
Multumesc !

DOMNULE PRESEDINTE
xxxxx, contestator
cu domiciliul in Bucuresti, sector 3, str. xxxzi, nr.x, bl. xxxx6, sc., ap. 33
depun prezenta
PLANGERE IMPOTRIVA PROCESULUI-VERBAL DE CONTRAVENTIE
seria CP numarul 65xxx10xxx incheiat la data de 08.10.2011
de catre ag. [Editat] in localitatea RAMNICU SARAT, judetul BUZAU

1. Va rog sa dispuneti prescrierea executarii amenzii contraventionale.
2. Va rog sa dispuneti anularea procesului verbal.

MOTIVARE

In fapt
La data de 08.10.2011 ma deplasam cu viteza regulamentara, cu autoturismul marca Renault Megane, cu numarul de inmatriculare Vx-xx-xxN, proprietatea tatalui meu, spre Focsani impreuna cu sora mea, cumnatul meu si nepotul meu.

Venind de la Bucuresti spre Focsani, la intrarea in orasul Ramnicul Sarat am fost oprit de un echipaj de politie. Mi s-au cerut actele pentru un control. Mi-au fost returnate actele iar eu nu am semnat procesul verbal de contraventie pentru depasirea vitezei.
1. Procesul verbal a fost incheiat in ziua 08 luna 10 anul 2011. Procesul verbal a fost afisat la adresa mea de domiciliu in ziua 18 luna 11 anul 2011. Conform art. 14 alineat 1 din OG2/2001 termenul de o luna a fost depasit.
2. Din procesul verbal de contraventie lipsesc ocupatia si locul meu de munca, conform art. 16 alineat 1 din OG2/2001.
3. Nu este trecut kilometrul unde as fi circulat cu presupusa viteza interzisa de 84 km/h, pentru a descoperi daca exista o limitare de viteza pe DN2E85, conform art. 16 alineat 1 din OG2/2001
4. Din procesul verbal de contraventie lipsesc seria si numarul actului de identitate ale martorului care a semnat, conform art.19 alineat 1 din OG2/2001.

In drept
art. 14 alineat 1 din OG 2/2001 [1]
art. 16 alineat 1 din OG 2/2001 [2]
art. 19 alineat 1 din OG 2/2001 [3]

Buzau, 02 decembrie 2011

Cu deosebita consideratie,
xxxxxxxxxxxxxxx
Note de subsol
1. Art. 14. - (1) din OG 2/2001 - Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.
2. Art. 16. - (1) Procesul-verbal de constatare a contravenţiei va cuprinde în mod obligatoriu: data şi locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea şi instituţia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupaţia şi locul de muncă ale contravenientului; descrierea faptei contravenţionale cu indicarea datei, orei şi locului în care a fost săvârşită, precum şi arătarea tuturor împrejurărilor ce pot servi la aprecierea gravităţii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancţionează contravenţia; indicarea societăţii de asigurări, în situaţia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaţie; posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, dacă acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a căii de atac şi organul la care se depune plângerea.
3. Art. 19. - (1) Procesul-verbal se semnează pe fiecare pagină de agentul constatator şi de contravenient. În cazul în care contravenientul nu se află de faţă, refuză sau nu poate să semneze, agentul constatator va face menţiune despre aceste împrejurări, care trebuie să fie confirmate de cel puţin un martor. În acest caz procesul-verbal va cuprinde şi datele personale din actul de identitate al martorului şi semnătura acestuia.
Gabriela Pintea, Consilier juridic