Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Implicare ZERO
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Implicare ZERO

Se implica tatal sau nu se implica?

Nu...nu se implica...Nici din propria initiativa, nici la solicitarea fostei sotii sau a copiilor...Nu plateste nici macar pensia alimentara...Si nici nu are de gand...Nu vrea, nu pt ca nu are!...Nu contribuie cu NIMIC la nici una dintre nevoile financiare, medicale, educative ale unor copii de 6 ani jumate, respectiv trei ani. ...cu NIMIC!

Ma intreb daca, in cazul asta...SI IN CAZUL ASTA, tatal mai poate fi numit un tata bun si grijului fata de copiii sai?...Ma intreb daca, in cazul asta, tatal mai are drepturi asupra copiilor?...Ptr ca, de obligatii fata de proprii copii,nu se mai pune problema...

Si tot eu ma intreb: Daca tatal nu are nicio obligatie, de ce ar mai avea drepturi?

va multumesc!
Va rog eu mult sa incercati sa intelegeti ce simte aceasta mama. TREBUIE sa existe metode ca partea cealalta la care NU ramane copilul in custodie trebuie sa aiba si obligatii , nu doar drepturi . In acest caz, imi place ca daca tatal nu ar fi lasat sa isi exercite drepturile , mama ar fi aratata cu degetul , ar avea plangeri penale ca nu il lasa sa vada copilul . Dar ce legi sunt pentru ca tatal sa plateasca pensia alimentara ? sau ca lucreaza la negru ? ar trebui sa faca inchisoare !
Aha....sa inteleg ca exista si posibilitatea sa lase copiii flamanzi....sa nu le dea de mancare cat sunt la el....

Hmm...cata noblete in gesturi si atitudine!.... Le da de mancare copiilor in cele 4-6 zile pe luna...maxim!!!!......Ce dragut!...Cat pot fi de nerecunoscatoare!...

Imi scuzati ironia..dar...

Dar cu celelalte cheltuieli de zi cu zi, luna de luna? ... gradi, medicamente, jucarele si alte cele???

Luna trecuta am cheltuit cu ambii copii in jur de 700 ron, DOAR ptr analize si gradinita, fel si fel de taxe, poze ptr craciun etc... 700 ron!...Luna asta am scapat mai ieftin...500 ron...Dintr-un salar de bugetar!!!...

Vreti sa mai pun si miile de: "Mami, vreau aia!" "Nu pot, e prea scump! ; "Mami, vreau la balet!"...."Nu pot"; "Mami, vreau la inot!"..."Mami , vreau si eu o hainuta din aia!...si multe altele... Asta doar din partea copilului celui mare....Si stati ca va urma si celalalt...

Dar, nuuu....asta nu conteaza deloc!

Conteaza ca, desi deplorabil ca sot, e un "tata minunat" ptr copiii lui.....Si mai important e ca le copiilor sa manance pe perioada cat se afla la el!!!....Ca de cealalta perioada...Dumnezeu cu mila!....

Si legat de perioada cat stau copiii la el sau cu el...Nu va faceti iluzii, ca nu "a exagerat" nici in sensul asta...Intelegeti ce vreau sa zic...

Si ca sa parafrazez un stimabil domn avocat de pe forum: "Doamna, in situatia actuala va luptati cu morile de vant!"....

O seara placuta!
D-na buterfiles, doar o mama, ..sau un parinte.... care trece printr-o situatie similara intelege cu adevarat ce simt...

E atat de trist...Cazuri din astea sunt cu duiumul...Chiar si pe forum...

Dar se stie deja...Tatii din Romania sunt lipsiti de griji si obligatii, dar plini de drepturi si.....pretentiii.

Danaru
Degeaba ne plangem pe forum, cei de aici ne-au indicat solutiile legale, este cat se poate de corect, fiindca aflam la ce sa ne asteptam; in privinta studiilor psihologice care stau la baza adoptrarii legilor si care justifica rationamentul avocatilor de pe forum, ele sunt niste scrieri care, in cele mai multe cazuri, nu se potrivesc cu viata reala.
Chiar deunazi, pe acest portal, se dezbatea problema educarii prin bataie a copiilor si se exemplifica problema cu doua clipuri:
1. copiii imita-printre altele, un tatic o cotonogea pe mamica, iar copilasul il imita, lovea si el cu pumnul in aceeasi
2.un tatic cu paharul de bautura alcoolica in mana este deranjat de o nevoie a copilului(o fi fost in orele de relatii cu minorul!) si ii trage o batuta, concluzia era ca trupul se vindeca, dar sufletul NU.

Deci chiar in acest editorial se demonstreaza ca:
1.Un sot agresiv, violent, alcoolic, drogat, etc. va fi imitat de minor, deci ii da o educatie proasta si vatameaza integritatea psihica si morala a minorului
2. Un alcoolic poate deveni usor violent cu copilul si poate sa-i produca traume fizice si psihice, care vor necesita perioade lungi de recuperare.

In orice situatie, exista pareri pro si contra; studiile care demonstreaza ca un copil se dezvolta armonios numai daca are relatii cu tatal biologic, care poate fi betiv, drogat, incult, violent, puscarias, etc. au si contrastudii, care demonstreaza tot pe baza unor cercetari stiintifice ca minorii se dezvolta armonios intr-un mediu familial stabil, lipsit complet de violenta domestica. Si acest mediu poate fi asigurat de unul dintre parinti, chiar si recasatorit, impreuna cu familia extinsa, fara intereventia permanenta, legala, a unui factor perturbator.
Buna seara!
Art. 305/Cod penal. - Abandonul de familie
[ link extern ]

Pare simplu, dar nu este!
La cat de suparata sunteti, ati putea face asta?Nu cred! Asa ca, va trebui sa va obisnuiti cu statutul de parinte unic.
O seara buna!