Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Implicare ZERO
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Implicare ZERO

Se implica tatal sau nu se implica?

Nu...nu se implica...Nici din propria initiativa, nici la solicitarea fostei sotii sau a copiilor...Nu plateste nici macar pensia alimentara...Si nici nu are de gand...Nu vrea, nu pt ca nu are!...Nu contribuie cu NIMIC la nici una dintre nevoile financiare, medicale, educative ale unor copii de 6 ani jumate, respectiv trei ani. ...cu NIMIC!

Ma intreb daca, in cazul asta...SI IN CAZUL ASTA, tatal mai poate fi numit un tata bun si grijului fata de copiii sai?...Ma intreb daca, in cazul asta, tatal mai are drepturi asupra copiilor?...Ptr ca, de obligatii fata de proprii copii,nu se mai pune problema...

Si tot eu ma intreb: Daca tatal nu are nicio obligatie, de ce ar mai avea drepturi?

va multumesc!
Da, stiu....Sunt absolut constienta de ceea ce imi scrieti...

Tot ceea ce am "strigat" eu, nu a fost deloc impotriva avocatilor, de pe forum ..Asta e evident!...Impotriva niciunui avocat....Si imi cer scuze daca s-a inteles asta......Mereu am primit raspunsuri prompte si de folos....

Legile!...toata legislatia..si clar, adoptarea legilor astora ma chinuie pe mine.....Nu altceva....

Si intr-adevar, dezvoltarea armonioasa a copilului ar trebui sa conteze...Si nu ma refer doar din anumite perspective, cum ar fi cea emotionala...Da...si asta e foarte important...Poate cel mai important!....Dar ce zicem daca dezvoltarea emotionala a copilului ...sau cea intelectuala....e periclitata de un alt factor cum ar fi cel financiar...Ptr ca despre asta vorbim aici...

Este una ca un copil sa fie sustinut si financiar de un parinte si alta sa fie sustinut de ambii parinti, nu?..Ptr ca, volens nolens, se creaza un complex al copilului privat de muulte muuulte chestii....in fata celorlalti copii....care au mai multe, fac mai multe si pot mai multe decat poate el...Si asta doar ptr ca nu-si permite financiar parintele care vede de el...Si asta ptr ca celalalt parinte nu stie si nu vrea sa stie ca fiul/fiica/fiii/fiicele are/au nevoi mult mai multe si mult mai importante decat aceea de a fi luat/luati o data de doua ori pe luna la domiciliul sau...

Cand copiii sunt mici, poate nu constientizeaza atat de mult aceste "privatiuni"....dar mai incolo?....Copilul cel mare al meu ...de 6 ani jumatate.....deja incepe cu intrebarile, cu frustrarile..."de ce eu nu am, nu pot si nu fac ca si ceilalti?"....Asta e greu de tot ptr mine...

Poate ca iarasi ma plang...desi chiar nu vreau sa sune ca o "smiorcaiala"...

Dar noi despre asta vorbim...E extrem de necesara si o implicare financiara...mai ales la doi copii..

va multumesc!

Aaa.....va multumesc deea.dr :)

M-am obisnuit deja de 3 ani cu statutul de parinte singur.....

Asta nu inseamna ca voi si intelege vreodata de ce nu se face nimic in sensul asta...

la fel, o seara buna!
d-na nu va "smiorcaiti",dvs cereti drepturile copiilor dvs,insa nu va poate ajuta nimeni din cauza legislatiei,daca va intelege cineva ce poate face?poate cieva schimba legile astea tembele?sunt singurele legi gresite din tara asta?sunt multe cazuri ca ale dvs prin care ma includ si eu,numai ca la mine e putin diferit,eu muncesc mult,am 2 joburi,iar fata mea ma intreaba de ce trebuie sa stau atat de mult la serviciu,de ce nu stau mai mult acasa si pe mine ma doare sufletul.........
Eu nu-mi permit 2 joburi...deocamdata...Dar clar, e o solutie la care m-am gandit...Acum, insa, n-as avea ce face cu copiii...Sunt prea mici, 6 ani jumatate, respectiv 3 ani.....Chiar au nevoie de mine...Doar pe mine ma au....Parintii mei sunt la sat, batrani si bolnavi...Acusi trebuie sa ma ingrijesc si de ei....De bona nu se pune problema...
Deci, astept ca ei sa ma creasca....

Iar cand familia se "reintregeste", asta dupa ora 16, imi incep rolul si datoria si obligatia fata de copiii mei...si ca mama si ca tata...

Dar daca legile ar fi altele...(iar m-am intors la legi)....totul ar fi mult mai simplu....

Daca...