avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noua versiune REVISAL 5.0.8
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noua versiune REVISAL 5.0.8

In data de 06.12.2011 a aparut pe www.inspectiamuncii.ro , versiunea nouă a aplicaţiei Revisal conform Hotărârii de Guvern nr. 1.105/2011 prin care sunt modificate prevederile Hotărârii de Guvern nr. 500/2011 - REVISAL 5.0.8.
[ link extern ] /

Versiunea actualizată a aplicaţiei Revisal permite:
- introducerea şi actualizarea sporurilor salariale inclusiv în valoare procentuală, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
- preluarea datelor aferente registrului din versiunea anterioară a aplicaţiei Revisal 5.0.6;
- actualizarea nomenclatorului COR conform clasificării compatibile ISCO 08, reglementată prin Ordinul Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale nr. 1832 din 6 iulie 2011 / Institutului Naţional de Statistică nr. 856 din 11 iulie 2011;
- generarea registrului ce urmează a fi transmis către inspectoratul teritorial de muncă;
- validarea registrului generat din aplicaţii proprii de gestiune a salariaţilor, altele decât Revisal, conform specificaţiilor tehnice de mai jos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:01, 13 Martie 2012
Modificarile aduse de recodificarile din COR sunt corectii. Eu le-am transmis:rolleyes:
Eu am introdus sporurile de vechime ,fidelitate si sef echipa, procentual si cand are ore de noapte cate un angajat , i-am introdus valoarea ,in bani.Este f. corect asa.
si eu m-am gandit la acest lucru sa le trec in procent pe cele care se aplica la salariul lunar brut si in revisal va aparea valoarea reala a sporurilor
dar la cele variabile sa le las in cuantum(cum apare in stat) pt a fi valoare reala si in revisal,dvs le modificati in fct de nr de ore din luna dupa stat in acest caz ?
Ultima modificare: Luni, 12 Decembrie 2011
alexandra24, utilizator
Revisalul nu trebuie să corespundă cu statul de plată.
La forumul orgamizat pe 7 decembrie de conta.ro cu participarea reprezentanţilor ITM şi TeamNet Bucureşti pe tema Revisalului s-a "insistat asupra faptului ca registrul salariatilor si aplicatia Revisal nu trebuie confundate cu statul de plata, si, prin urmare, nu trebuie sa reflecte decat CIM si anexele acestuia, si nu acordarea efectiva, neacordarea, sau acordarea partiala a sporurilor". – poate acest citat te ajută să iei decizia corectă. Mai multe pe www.conta.ro/forum/topic/45016-vesti-bune-itm-si-teamnet-te-lamuresc-in-legatura-cu-revisal/



De unde putem verifica daca s-a facut actualizare COR-ului in noua versiune?Instalam..apoi cum putem verifica?

Alte discuții în legătură

De ce cand modific salariul in revisal, suma cuvenita pentru sporul de vechime se modifica si la salariul anterior? raduemy raduemy Buna ziua. Am o problema in REVISAL si nu stiu cum sa o gestionez. Am salariati cu salarii negociate la care se aplica un spor de vechime in % in functie de ... (vezi toată discuția)
Revisal alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna ziua, Problema este urmatoarea revisalul inclusiv pana astazi a fost transmis cu versiunea cea veche de 5.06, ne stiind ca a aparut versiunea cea noua ... (vezi toată discuția)
Revisal nou oanamari98 oanamari98 Am transmis revisalul in prima etapa, pentru 4 firme, iar acum mi-a fost actualizat automat cu noua versiune si nu mi-a ramas nimic inregistrat...este ... (vezi toată discuția)