Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

Am cumaparat un matiz in primavara cu act de vanzare cumparare dar nu l-am imatriculat pana acum intrebarea e eu o sa platesc taxa daca vreau sa-l imatriculez acum m-au programat la rar pe 8 ian
Cum se poate afla daca s-a platit sau nu vreo taxa pentru o masina? Am o masina fabricata in 2007. Prima inmatriculare in Ianuarie 2008, proprietar o firma de leasing. In octombrie 2008 proprietar devine o persoana juridica iar in noiembrie 2010 masina trece la o persoana fizica (adica eu). Persoana juridica de la care am achizitionat-o nu a achitat nicio taxa, eu nici atat. Cum aflu daca firma de leasing a platit asa ceva?
Daca s-a inmatriculat masina in 2008, fiind noua, s-a platit taxa de poluare. Taxa de poluare s-a platit si pentru masinile noi cand se inmatriculeaza in Romania. Trebuie sa luati legatura cu primul proprietar care a inmatriculat primul masina daca a achitat taxa de poluare.
Firma de leasing a achitat taxa de prima inmatriculare cu banii proprietarului care a facut leasingul.