Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal modificare salar de la 670 la 700 lei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal modificare salar de la 670 la 700 lei

am inteles ca astazi este ultima zi de transmis la revisal modificare salar minim.
Am instalat varianta 508, dar nu stiu unde si cum trebuie modificat salariul minim.

Cand intru la contracte, sunt mai multe casute:

- inregistrare
- operatii contract
- suspendare
- detasare
- incetare
- vizualizare

Ca sa fac modificarea, intru la casuta "operatii contract - modificare" ? cea care are optiunea de modificare sau de corectie...

Eu intrasem din greseala la casuta "suspendare" si acolo e pag alba la modificare....pt ca nu am nici un ctr suspendat.
Se intra pe optiunea modificare , nu pe corectie ....
Multumesc pentru raspuns, am sunat si la ITM si mi-au spus ca suntem obligati sa transmitem aceasta modificare(ca si oricare alta ) in temen de 20 zile de la momentul producerii acesteia.
Dci daca sal minim este din 01.01.2012 , putem transmite Revisalul cu modificarea sal minim pala la 20 ian.2011. asa o fi?
Dupa ce am dat "generare registru" si am salvat, vad ca s-a salvat un fisier RVS, pe care nu-l pot deschide si citi. E bine asa?
Da, este bine ...fisierul generat este de forma .rvs care nu se poate deschide decat cu ajutorul unor alte programe ...

Ce v-au spus cei de la ITM este in contradictie cu art.4 alin.2 teza a doua din Hg nr.500/2011, si anume :
Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)?g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
Cornel Vasile, Consilier juridic