avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ma poate obliga sa semnez un act aditional de reducere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ma poate obliga sa semnez un act aditional de reducere a salariului daca sunt insarcinata?

Buna ziua!
Sunt insarcinata in 5 luni si un pic si seful meu, dupa ce a recurs la toate meschinariile posibile, a ajuns la o noua revelatie: sa-mi reduca salariul pt ca nu mai sunt asa eficienta, pentru vechimea mea.....
Asta dupa ce, cand l-am anuntat ca sunt insarcinata, mi-a luat sporul de conducere (fabuloasa suma de 2 mil pe hartie), ca masura pentru „reducerea stresului la locul de munca”. (pe bune, asa a scris in decizie!).
Acum a gasit o noua gaselnita, vrea sa imi pregateasca un act aditional de reducere a salariului. In conditiile in care de pe 20 decembrie vreau sa intru in concediu prenatal, in ultima instanta l-as semna, pt ca mai e vorba de 2 luni, dar vreau sa stiu daca ma poate obliga sa semnez acest act aditional. In mod normal, nu as fi acceptat si ar fi insemnat ca imi dau demisia, dar in situatia actuala nu stiu daca ma poate obliga sa imi dau demisia sau sa semnez acest act.
Sa nu va inchipuiti ca am un salariu fascinant, in prezent am 13 mil pe hartie si probabil ar vrea sa mi-l reduca la 10, cat e minimum, cat au si noile mele colegele carora le face contract maine (eu am 3 ani jumatate vechime).
As vrea sa stiu ce pot face, pt ca este ingrozitor de nesimtit cu toti angajatii care vor sa plece si fiecaruia i-a facut cate o mojicie (uneia i-a redus salariul pe ultima luna cu 60 %, ca „nu si-a indeplinit sarcinile de serviciu”, pe alta a obligat-o sa intre in concediu si pe urma a chemat-o in preaviz, si multe altele.....).
Va multumesc anticipat pt ajutor.
O zi mai buna ca a mea va doresc.
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 21:20, 23 Ianuarie 2009
Nu va poate obliga sa semnati un asemenea act ... iar in cazul in care va emite o decizie in acest sens, aveti posibilitatea de a actiona in judecata sau de a face o sesizare la Corpul de Control al ITM-ului.
Nu are de ce sa va dea afara ...
Este discriminare curata.
Daca i-ati anuntat in scris ca sunteti insarcinata puteti face sesizare la ITM si chair sa verificati daca v-au raportat la acestia deoarece angajatorul caruia o salariata i se anunta cu adeverinta medicala in regula are obligatia de a o raporta la ITM acestia facand controale ptr a verifica conditiile de minima securitate si sanatate in munca.
Nu este nici moral, nici normal si nici legal ceea ce se petrce in compania unde lucrati.
Nu va poate obliga in nici un fel sa semnati acel act aditional indiferent daca sunteti sau nu insarcinata.
Reducerea salariului poate fi dispusa ca sanctiune disciplinara, nu este o actiune ce poate fi "comandata" dupa bunul plac al angajatorului.
Sesizati ITM-ul cu privire la acest lucru, poate o sa se "trezeasca" patronul din visare. Intre timp faceti-va treaba cat mai bine si nu va mai necajiti ca nu cred ca va face bine in aceste conditii.
multumesc mult de ajutor
de inregistrat la ITM a facut-o sigur, ca mi-a dat si un exemplar din "raportul de evaluare a riscurilor la locul de munca" (parca asa se numea) si cred ca avea si numar. oricum, a angajat o doctorita special pt aceasta "problema" (asa s-a exprimat) pe care nu am vazut-o decat o data, cand m-a intrebat cum ma chiama si cate saptamani am. dupa care a semnat pe raportul respectiv si nu am mai vazut-o de atunci (asta acum 2 luni). oricum, firma nu a avut niciodata medic de medicina muncii, si nici nu o sa aiba vreodata, dar atunci avea nevoie de semnatura...si a cumparat-o

acum astept sa vad ce se mai intampla......
apropo de "sanctiunea disciplinara": cine trebuie sa faca asa numita cercetare disciplinara? nu de alta, dar a facut-o si pe asta (nu mie, altei fete acum vreo 2 ani). noi suntem vreo 4 oameni in mod normal: el, "asistenta" lui, eu si inca o fata (niciodata baieti) si a luat decizia sa inceapa cercetarea disciplinara pt colega mea (pt ca ea a afirmat ca nu se inregistreaza corect orele suplimentare), care cercetare a fost facuta tot de el. asisienta a facut procesul verbal iar eu m-am uitat. mie nu mi se pare prea normal ca el sa afirme ca tu ai fost "indisciplinat" si tot el sa analizeze situatia si sa ia decizia finala.......

Alte discuții în legătură

Concediu medical + absente nemotivate adriancozma25 adriancozma25 Daca unei angajate i s-a terminat concediul medical, si a avut 3 absente nemotivate la locul de munca, dar angajata este insarcinata, se va inceta CIM, sau cum ... (vezi toată discuția)
Cercetarea disciplinara-studiu de caz ContSters109653 ContSters109653 Referat pentru abatere disciplinara. Reducerea salariului Gabriela Dita Intrebare: In data de 08 iulie ac., in urma unui referat de abatere disciplinara, ... (vezi toată discuția)
act aditional la contractul de munca reludd reludd Va consult intr-o problema legata de o discutie pe care am avut-o cu inspectorii de munca. La incheierea contractului individual de munca, dupa parcurgerea ... (vezi toată discuția)