Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acte aditionale legale ? la contractul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acte aditionale legale ? la contractul de munca

Ma numesc marius si lucrez de 2 ani intr-o companie aeronautica.
am inchiat cu firma urmatoarele contracte :
- un contact individual de munca pe perioada nedeterminata
- apoi un act additional pt un curs de specializare de 6 saptamani care ma obliga sa lucrez 3 ani in companie s au sa platesc contravaloarea cursului si cheltuielilor ocazionate de acesta
- si un contract de formare profesionala, pe perioada de 1 an, iar de la incheierea formarii profesionale (perioada de 1 an) sunt obligat sa lucrez 3 ani in firma sau sa platesc suma de 80 de mil. In contract se stipula ca studiul este individual si firma va ocaziona pe parcursul perioadei de formare un curs de “factor uman”, care nu s-a facut si ca atare nu mi s-a eliberat nici o diploma. Perioadea de 1 an a expirat si mi s-a propus semnarea altor 2 contracte successive de formare profesionala cu aceleasi conditii care sa acopere perioada de 2 ani. Am refuzat, pentru ca perioada pe care eram obligat sa lucrez in firma se intindea la 6 ani.
- Acum mi s-a propus un alt act aditional la contractul de munca, prin care firma se obliga sa ma inscrie la autoritatea aeronautica romana pt examenele de licentiere ( si sa plateasca toate cheltuielile) si eu ma oblig sa lucrez 3 ani in companie , sau sa platesc contravaloarea “plus daune”, nefiind nicaieri in contract precizat ce inseamna “daune”, si cum se calculeaza aceste daune. Dupa refuzul meu am fost amenintat ca o sa fiu dat afara daca nu semnez.
Intrebarea mea este daca este legala masura si daca contractul acesta din urma se poate ataca in instanta.
Va multumesc !
daca primul contract l-am semnat pe 3 ani numarat dupa terminarea cursului de form,are profesionala care dura un an ( deci 3+1=4 ani) dupa un an mai semnez unul la fel ( deci dupa suprapunerea anilor se mai adauga unul si ajungem la 5 ani) si dupa inca un an il semnez si pe al 3-lea, nu se ajunge la 6 ani? sau am gresit eu calculul? contractele trebuiau semnate la diferenta de 1 an, nu cateva luni sau zile

sigur ca am intrebat ce insemna "daune", raspunsul a constat in faptul ca avocatul firmei care a intocmit contractul ne-a citit din DEX definitia cuvantului "daune" si atat. n-am semnat contractul ( aditionalul la cim) din acest motiv. firma refuza orice negociere legata de clauzele contractului. mi s-a pus in fata cu precizarea "semneaza sau pleci". vroiam sa stiu ce risc daca il semnez si firma nu ma remunereaza corespunzator pe perioada contractului ( cei 3 ani) ( ei refuza sa treaca in contract orice clauza referitoare la salariu si asta ma pune pe ganduri ) si eu demisionez inainte de terminarea perioadei. cum se stabilesc daunele dc nu e trecut nicaieri ce presupun aceste daune?
mariusgrigoriu a scris:

sigur ca am intrebat ce insemna "daune", raspunsul a constat in faptul ca avocatul firmei care a intocmit contractul ne-a citit din DEX definitia cuvantului "daune" si atat. n-am semnat contractul ( aditionalul la cim) din acest motiv. firma refuza orice negociere legata de clauzele contractului. mi s-a pus in fata cu precizarea "semneaza sau pleci". vroiam sa stiu ce risc daca il semnez si firma nu ma remunereaza corespunzator pe perioada contractului ( cei 3 ani) ( ei refuza sa treaca in contract orice clauza referitoare la salariu si asta ma pune pe ganduri ) si eu demisionez inainte de terminarea perioadei. cum se stabilesc daunele dc nu e trecut nicaieri ce presupun aceste daune?

Mi se pare tare chestia cu DEX-ul =D> mai ales din partea unui avocat :stunned:.
Cum aveti deja o clauza pentru o perioada de 3 ani si este in derulare nu va poate spune sa demisionati si nici nu trebuie sa faceti acest lucru.
Este bine ca in momentul in care vi se mai solicita acest lucru sa cereti semnarea unei intelegri prin care societatea renunta la plata chetuielilor ce decurg din clauza respectiva, altfel nu veti face nici o cerere de incetare a CIM.
Este bine sa amintiti sefilor ca nu puteti solicita inceterea CIM pentru ca aveti o clauza care nu va permite acest lucru.