Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligativitatea verificarii apometrelor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligativitatea verificarii apometrelor

Buna ziua! Ma numesc Dana și locuiesc într-un apartament tip ANL dat în folosința în anul 2003. Ma ocup de citirea lunara a contoarelor de apa rece, respectiv, calda și constat diferențe majore fata de contorul general datorate pietrificării apometrelor. Întrebarea mea e următoarea: în sarcina cui cade schimbarea acestora, a chiriașului sau a primăriei, care este proprietarul în fapt al blocului de locuințe? Menționez ca, de la darea în folosința acestea nu au mai fost verificate metrologic...la 2 ani! Va multumesc!
johnpescar, singurul utilizator care mai si pricepe la administrarea imobililor, ceilallti sa mai studieze putin normativele tehnice si dupa aceea sa deie cu parerea.:-/.:hugall::thumbup:
ogra, utilizator
@ogra,
Aveti dreptate. Asa cum spuneti "contoarele de apa utilizate in apartamente sunt repartitoare de costuri si indicatiile lor sunt adimensionale" si nu numai atat deoarece acestea pot functiona si pe post de plasme de caldura ecologice sau puteti chiar viziona pe ele filmele preferate tridimensional iar acum pe gerul asta sunt folosite si ca aparate de depistare a gogoritelor spuse de unii ca sa inghete apele.:O
Adriantot, moderator