Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizarea diferentelor de apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizarea diferentelor de apa

Ce se poate face in cazul in care unii vecini nu dau citirea contorului de apa iar noi ceilalti suntem obligati mereu sa platim pierderile de apa chiar daca suntem la zii cu citirea contorului si plata taxelor respective?
Mentionez ca cei de la asociatie nu i-au nici o masura chiar daca am cerut in repetate randuri sa treaca diferentele de apa celor care nu duc citirea contorului de apa.
Va multumesc anticipat !
Este vorba de ordinul 233 al ANRSC, sectiunea care se refera la apa calda.
Trebuie retinut ca in ordin se foloseste termenul de repartitoare si in aceasta sectiune desi este vorba de apometre.

La apa calda exista o norma minima de consum de 15 l / zi (cf. Ord. 233), adica cca 0,5 mc pe luna de persoana. Orice consum sub aceasta valoare se considera anomalie.

Din pacate nu stiu unde se pot gasi prevederile similare pentru apa rece, fiindca si acolo trebuie sa fie un minim de consum.