Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil din martie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil din martie

buna ziua,

o nebunie! va rog sa ma ajutati in intelegerea acestei legi. cf art 11 cic se acorda pe baza netransferabila. O interpretarea a legii imi spune ca si tatal intra in cic o luna, obligatoriu. deci iese mama din cic..intra tatal..si asta nu e cic transferabil?! care este sanctiunea daca tatal nu intra in cic ul obligatoriu..ce acte trebuie depuse?

multumesc
mda..s-ar putea:yes:
Buna ziua,
In situatia in care se opteaza pentru varianta de 2 ani a concediului de crestere si ingrijire a copilului, celalalt parinte care nu a solicita acordarea concediului de crestere a copilului, va fi "obligat" tot la 1 luna de concediu de crestere a copilului?sau cat timp?
Durata trebuie sa fie de minim o luna ... situatia este aplicabila si in caul in care se opteaza pentru CCC de 2 ani ..
este obligatoriu sa fie ultima luna cedata tatalui? daca nu pt reluarea cccopil de mama trebuie repuse actele?
Nu este obligatoriu ca ultima luna de CCC sa apartina celuilalt parinte ... important este ca din durata CCC o luna sa apartina unuia dintre parinti ...