Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pentru cartea de identitate - cetatean roman casatorit ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pentru cartea de identitate - cetatean roman casatorit in Elvetia

Oare cine poate sa-mi dea un sfat?
Locuiesc în Elvetia,unde sunt casatorita cu un cetatean elvetian.
Doresc sa vin în România pentru a-mi schimba cartea de identitate si pasaportul,însa nu stiu daca am nevoie de acte emise aici,în Elvetia.Unii spun ca am nevoie de o derogare emisa de ambasada româna din Elvetia,altii ca nu am nevoie decât de certificatul de casatorie...!
Oare care este adevarul?Cine ma poate ajuta?B-)
Multumesc pentru adrese!O seara placuta!