Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... programul kogalniceanu
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

programul kogalniceanu

cine poate sa-mi spuna mai multe despre acest program: adica in cat timp trebuie rambursati banii sau conditiile de acordare.mentionez ca eu am o societate cu activitate de 3 ani dar am ceva datorii la impozit si ca de ceva timp nu prea mai ies pe profit.
avizul acela aippimm se ia relativ repede ...

problemele urate, urate apar la banca...

ce spune domnul acesta aici e perfect adevarat:

Ovidiu Nicolescu: Programul Mihail Kogălniceanu, în sine, așa cum a fost conceput, a fost conceput bine. Problema majoră care apare a fost aceea că componenta bancară a programului nu a reacționat cum trebuie, adică aici nu s-a înțeles că sunt bani care vin de la Guvernul României, sunt bani garantați și prin urmare ei trebuie să aplice alte principii și alte proceduri de evaluare a dosarelor și de finanțare, nu cele standard. Din păcate, băncile care au fost implicate în acest program au venit cu vechile proceduri, deosebit de prudente, deosebit de pretențioase, fapt ce explică de ce avem atâtea probleme cu finanțarea economiei, și atunci sigur că programul nu a avut finalitatea necesară. A apărut un decalaj. Agenția, prin specialiștii săi, a evaluat mii de dosare și le-a dat drumul, iar băncile, prin specialiștii lor, au finanțat numai câteva sute. Este foarte clar că trebuie revăzuți termenii contractelor cu aceste bănci și ele, cine vrea să operaționalizeze acest program trebuie să accepte niște proceduri ținând cont că este o formă de ajutor de stat, ținând cont că avem de a face cu intreprinderi de dimensiuni foarte mici, care nu au capacitatea să elaboreze documentații sofisticate și nici nu trebuie, pentru că nu acesta este scopul și conținutul programului, ci pe baza unor algoritmi simpli de evaluare, cu niște criterii foarte bine stabilite, să se dea drumul la acest program, să se valorifice pentru că este păcat că sunt bani, oamenii așteaptă și băncile tergiversează acest lucru. În plus, mai este un pericol: omul și-a făcut un plan de afaceri, a fost o oportunitate, dar dacă finanțarea durează un an sau doi, între timp oportunitatea nu mai este...

[ link extern ]
... poate sa spuna cineva ce rost au aceste mii de "Dosar acceptat de principiu la finantare de catre AIPPIMM/in evaluare Banca"...

[ link extern ]

... daca in fata bancii asta inseamna fix ZERO? (nu se acorda/se amana la infinut "finantarea"- practic, nu se intampla nimic!)

... se poate sesiza, reclama, face plangere undeva?
revin cu intrebarea...

un imm indelineste conditiile din acest articol 3- a)... j) (din OUG nr. 60/2011)... are avizul de finantare aippimm (verificate criteriile)...

Art. 3. — (1) I.M.M.-urile sunt eligibile in cadrul programului daca, la data aprobarii creditului, indeplinesc cumulativ urmatoarele criterii:
a) nu se afla in dificultate in sensul pct. 9 din Comunicarea Comisiei — Liniile directoare comunitare privind ajutorul de stat pentru salvarea si restructurarea intreprinderilor aflate in dificultate (2004/C 244/02), publicate in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C, nr. 244/2 din 1 octombrie 2004;
b) in cazul in care a fost emisa o decizie de recuperare a unui ajutor de stat impotriva lor, aceasta a fost deja executata, creanta fiind integral recuperata;
c) nu se afla in litigiu, in calitate de parati, cu Ministerul Finantelor Publice, Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri si institutia de credit partenera;
d) suma ajutoarelor de minimis de care au beneficiat intr-o perioada de 3 ani fiscali (2 ani fiscali anteriori plus anul curent), luand in calcul inclusiv ajutorul acordat in baza programului, nu depaseste echivalentul in lei a 200.000 euro, respectiv 100.000 euro in cazul I.M.M.-urilor care isi desfasoara activitatea in sectorul transportului rutier;
e) nu figureaza cu credite restante in baza de date a Centralei Riscurilor Bancare (C.R.B.);
f) nu figureaza cu incidente majore cu cecuri si bilete la ordin in ultimele 12 luni in baza de date a Centralei Incidentelor de Plati (C.I.P.);
g) impotriva lor nu s-a deschis procedura insolventei, in temeiul prevederilor Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei, cu modificarile si completarile ulterioare;
h) prezinta institutiei de credit finantatoare garantii colaterale pentru cel putin 40% din valoarea creditului;
i) au minimum 2 ani de activitate consecutivi;
j) respecta prevederile alin. (2). (2) Sumele trase din linia de credit pot fi utilizate numai pentru:
a) cheltuieli privind aprovizionarea, productia, desfacerea;
b) cheltuieli privind executarea de lucrari si/sau prestarea de servicii;
c) cheltuieli privind constituirea, prelucrarea, valorificarea stocurilor;
d) alte tipuri de cheltuieli necesare desfasurarii activitatii curente;
e) cheltuieli cu salariile si alte cheltuieli asimilate;
f) plata impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat;
g) alte costuri de operare.

... unde se poate sesiza, unde se poate reclama, unde se poate cere finantarea- "eligibilitatea in cadrul programului" (pentru ca banca refuza, criteriile legale pentru eligibilitate fiind, totusi, indeplinite)?

banca sustine ca un element CHEIE al programului- "garantia statului" - nu functioneaza!
(amanuntele, ce si cum, nu cred ca sunt de interes pentru intreprinzator, pierdere de timp si de bani)

si se pare ca are dreptate...

53 de garantii pentru IMM-uri, din 4.000 estimate

In cadrul programului de sprijin pentru IMM-uri „Mihail Kogalniceanu”, in 2011, pana la finele lunii noiembrie, s-au acordat un numar de 53 de garantii, in valoare de circa 4,1 milioane lei (967.460 euro), respectiv numai putin peste 1% din totalul garantiilor disponibile pe anul respectiv, de 400 milioane lei (94,38 milioane euro), afirma Executivul.

Anterior,autoritatile estimau ca, in 2011, de acest program ar fi urmat sa beneficieze 4.000 de IMM-uri, efectiv care ar urma sa se tripleze in 2012, la 12.000 de beneficiari.

De altfel, anul acesta, Guvernul vrea sa stabileasca un plafon de garantii de stat pentru IMM-uri triplu fata de cel valabil in 2011, respectiv de 1,2 miliarde lei.

„Pe langa lipsa de lichiditati specifica perioadei actuale, se observa pe de-o parte tendinta bancilor comerciale de a acorda credite in conditii mult mai stricte decat cele standard, iar pe de alta parte imposibilitatea firmelor de a se adapta acestor cerinte, datorita dificultatilor temporare aparute in derularea afacerilor”, arata Executivul.

Inca un esec guvernamental in stimularea economiei: garantiile de stat pentru credite de investitii
[ link extern ] /

...eu, unu', am renuntat.
Sesizati OTIMMC unde aveti depus dosarul si la AIPPIMM.Ei sunt responsabili cu implementarea
In acelasi timp sesizati si Ministerul economiei MECMA
[ link extern ] /