Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic stagiar
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic stagiar

Imi puteti spune va rog, ce poate face un consilier juridic stagiar? Poate asigura reprezentarea in instanta a pers. fizice si juridice pe baza de contract? Poate participa la up a acestor persoane? Poate incheia singur contracte cu aceste persoane?

Care este cotizatia care se plateste la CCJ pt un consilier jur. stagiar ?
Ce alte taxe mai trebuie sa platesca pt a se inscrie la CCJ ?

Va multumesc.
Puteti sa incheiati cu societatea pe care doriti sa o reprezentati un contract de munca cu timp partial.
Iar referitor la inscrierea in Colegiu cotizatia lunara era 20 lei plus o taxa de inscriere si dosar registre si roba, legitimatie in total 1050 ron. Atat era acum vreo patru luni, sper ca nu s-a schimbat. Banii acestia ii puteti plati si in 2-3 rate. Interesati-va la dvs in localitate.

Ok.
Dar, exista si la consilieriii juridici posibilitatea de a se asocia intro soc. profesionala? Si daca da, ce servicii poate oferi aceasta societate?
Multumesc.:coffee:
=D>
super intrebare .... in afara taxei care trebuie sa se achite la inscrierea in Colegii , altceva nu ofera Colegiile Consilierilor Juridici.;)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu elis, cred ca nu ai inteles intrebarea mea, sau mai bine zis , nu am reusit eu sa o formulez corespunzator!
Intrebam daca exista cumva posibilitatea ca si consilieri juridici, inscrisi pe tabloul CCJ, sa formeze acele societati civile (asa , precum avocatii!).

Nu exista aceasta posibilitate. Registrul comertului nu iti mai da voie sa-ti deschizi societate cu obiect de activitate Consultanta juridica.