avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calculul concediului medical dupa CCC - doi angajatori
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calculul concediului medical dupa CCC - doi angajatori

Va rog sa ma indrumati: cic mi s-a terminat in data de 4 martie (in 4 martie copilul meu a implinit 2 ani), trebuia sa incep serviciile (1 cu norma intreaga, altul cu program partial) in 5 martie, insa am dus concedii medicale la ambii angajatori - la unul original si la celalalt copie. Nu stiu insa cum imi vor calcula concediul medical?! Unul o parte si celalalt cealalta parte sau numai unul? Imi spun sa aduc adeverinta de la agentia de prestatii. Cum sa scot aceasta adeverinta, cum ce suma?


Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:47, 23 Martie 2012


1. Indiferent de situatie fiecare angajator ia ca baza de calcul ultimele 6 luni de dinaintea evenimentului.

2. - In primul caz expus de dvs. cele 6 luni erau comune pentru ambii angajatori (pentru ca era vorba de 6 luni in care salariatul a fost in CCC).
- In al doilea caz era vorba de baze de calcul diferite de la un angajator la altul, salariatul avand venituri diferite la cei doi angajatori.

Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Cititi art. 72 din Normele la OUG 158/2005.
va rog mult spuneti-mi din ce lege sunt toate indicatiile pe care le dati ..sa aflu si eu mai multe :) o zi buna,
OUG nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate

Ordinul nr. 60/32 din 27 ianuarie 2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG 158 2005

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu de cotizatie salariata insarcinata intoarsa din cic Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Am o salariata care si-a reluat activitatea din concediu crestere copil in data de 09.03.2015. Aceasta este din nou insarcinata si are concediu ... (vezi toată discuția)
Calcul baza concediu medical sfarghiuelena sfarghiuelena Buna seara. Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza baza pt. un concediu medical initial (luna mai) daca in luna aprilie a mai existat un concediu medical ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical cod 12 loredana_maria loredana_maria Buna! Va rog frumos daca stie cineva cum se calculeaza LA CONCRET urmatoarea situatie: - am terminat CIC in 31 ianuarie 2012 - sunt angajata din 1 ... (vezi toată discuția)