Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... refuz despagubire asigurare de viata pentru credit ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

refuz despagubire asigurare de viata pentru credit bancar

In ce situatii o societate de asigurari de viata nu aproba dosarul de despagubire in caz de deces al titularului unui credit pentru nevoi personale ?

In concret contractul de credit a fost semnat in luna nov.2009, simultan cu contractul de asigurare de viata, direct prin intermediul bancii si cu o societate de asigurari din cadrul aceluiasi grup bancar, ratele lunare catre societatea de asigurari fiind platite simultan cu ratele creditului bancar, fiind de fapt inscrise distinct dar in cadrul aceluiasi desfasurator de rambursare.

cauza decesului debitorului/asiguratului a fost infarct de miocard acut
Relevanta si influentarea deciziei de despagubire, are numai afectiunea instalata (indiferent cand) si acutizata, sub tratament sau nevindecata la data incheierii politei(declarata sau nu de catre asigurat)
nucu$ a scris:

Relevanta si influentarea deciziei de despagubire, are numai afectiunea instalata (indiferent cand) si acutizata, sub tratament sau nevindecata la data incheierii politei(declarata sau nu de catre asigurat)

dar o afectiune de natura cauzei decesului figureaza in fisa medicala a asiguratului ca a existat la o data anterioara semnarii contractului de asigurare cu multi ani inainte, insa a fost tratata si vindecata, iar evolutia i a fost stopata la vremea respectiva, are relevanta in luarea deciziei de despagubire?

daca de principiu are relevanta, pentru ce perioada anterioara este obligat asiguratul sa declare existenta acestei afectiuni tratate si vindecate.....pentru 3, 5, 7....ani

Nu exista un termen.Singura procedura este declararea afectiunilor antecede , la data incheierii asasigurarii.Asiguratorul are posibilitatea investigarii suplimentare, dupa care polita poate fi incheiata, functie de rezultat, cu sau fara a cuprinde/exclude acea afectiune ca risc asigurat si nu mai poate fi motiv de suspiciune ulterioara.
nucu$ a scris:

Nu exista un termen.Singura procedura este declararea afectiunilor antecede , la data incheierii asasigurarii.Asiguratorul are posibilitatea investigarii suplimentare, dupa care polita poate fi incheiata, functie de rezultat, cu sau fara a cuprinde/exclude acea afectiune ca risc asigurat si nu mai poate fi motiv de suspiciune ulterioara.

va rog sa mi spuneti daca, in caz de omisiune din varii motive, cu privire la declararea unei afectiuni antecedente la completarea chestionarului de sanatate, exista totusi posibilitatea aprobarii cererii de despagubire daca decesul nu s-a produs direct sau indirect din cauza afectiunii nedeclarate, ci dintr-o cu totul alta cauza.

va multumesc
Existenta unei afectinui antecedente/preinstalate asigurarii, nu influenteaza decat strict evenimentele produse din acea cauza.
In acest scop, la incheierea asigurarii, solicitantul completeaza sub semnatura un formular , unde sunt trecute principalele afectiuni "periculoase", cum ar fi neoplasmul, tuberculoza, afectiunile psihice, cardiace, etc.In plus, exista si rubrica "altele" la care daca raspunsul este pozitiv,solicitantul trebuie sa furnizeze si detalii, in scopul evaluarii riscului de catre asigurator(excludere risc sau majorare prima, dupa un control de specialitate suprimentar si amanuntit)
In concluzie, desi nu s-a pronuntat, refuzul asiguratorului nu poate fi motivat decat daca afectiunea/cauza decesului a fost mentionata ca exclusa la intocmirea politei sau daca prin orice mijloace, se constata preexistenta sau cronicitatea fata de momentul asigurarii, precum si recidiva unei afectiuni nedeclarate.
N.B. Unele afectiuni sunt chestionate si ereditar (la parinti)