avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... adunare de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

adunare de proprietari

BUNA ZIUA .VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI CU UN RASPUNS.
SOACRA MEA ESTE PRESEDINTA LA O ASOCIATIE DE PROPRIETARI.
IN ASEASTA ASOCIATIE EXISTA UN OM "BOLNAV" POT SPUNE CARE NU FACE ALTCEVA DECAT SA UMBLE PE LA POLITIE ,PE LA PRIMARIE,I-A INEBUNIT PE TOTI DACA NU-I CONVINE CEVA. ACUM A SOLICITAT DE EXEMPLU COPIE DUPA PROCESUL VERBAL AL ADUNARII GENERALE DE PROPRIETARI,DESI EL A FOST PREZENT LA ACEASTA ADUNARE SI A FOST DE ACORD CU TOT CE S-A DISCUTAT.INTREBAREA ESTE: CE ILEGALITATE FACE PRSEDINTELE ASOCIATIEI DACA NU DORESTE SA DEA ACEASTA COPIE, DEOARECE A FOST AFISAT ACEST PROCES VERBAL ,SI A PUTUT FI VAZUT DE TOATA LUMEA INCLUSIV DE LOCATARULPROBLEMA , CE SANCTIUNE PREVEDE ACEST REFUZ SI DACA ESTE STIPULAT UNDEVA CA ESTE OBLIGATA SA DEA ACEASTA COPIE ORICARUI LOCATAR SOLICITA ACEST LUCRU.
PAREREA MEA ESTE CA EA SI-A FACUT TREABA SINU I SE POATE IMPUTA NEINDEPLINIREA OBLIG. CF. ART 56,ALIN1,LITBDIN LEGEA 230/2007
dorina27 a scris:



Avem si noi doua apartamente care au fost cumparate de o agentie si nu au platit nici un banut/ch.codomeniu. le-am deschis privilegiu si blocata vanzarea pana ce nu achita datoria, nu le-am perceput penalitati. Cheltuieli codomeniu sunt cuprinse salariile si cheltuieli de adm. ne-am descurcat diminuind cheltuielile la minim posibil, astfel sa nu punem penalitati. Aceste doua apartamente sunt in neplata de 4 ani. Inca nu suntem nervosi, poate ne vom enerva anul acesta cand trebuie sa le izolam terasa(ap. sunt la ultimul etaj)X-(



Ar trebuii sa va enervati mai repede, datoriile mai vechi de 3 ani sunt prescrise.
@valitinu....art 25. (4) Hotararile ad generale se consemneaza in registrul de procese-verbale al as de propriet , se semneaza de catre toti membrii com executiv si se comunica, in scris, tuturor proprietarilor(230/2007)
Se comunica in scris tuturor proprietarilor....adica se afiseaza la avizier.
In fiecare Asociatie se gaseste cate un cetatean dement, reclamagiu, care e, de regula, si dator vandut la intretinere.

Principalul motiv de carcoteala "de ce unii are (sic) repartitoare si altii nu..."

Incercati sa respectati Legea in relatie cu ei si sa aveti hartiile bine intocmite pentru a evita orice neplacere. Nu tineti nimic secret, oferiti-le toate informatiile pe care le solicita.
Sa ma explic. Am preluat administratia anul trecut. Fostul administrator nu a predat arhiva asociatiei. Stia ca nu va mai fi adm. si atunci a facut un calcul pe cheltuieli/2011. incorect. Adica. a fost prins salariile in brut, fara impozite, comisioane bancare, iar la cheltuieli a fost doar 30 lei pe luna. Acum au fost prinse impozitele, cheltuieli bancare, corespondenta, ch.adm.
Aiesit de la 0,30 bani/ m.p. codomeniu, la 0,47 bani/mp codomeniu. Fostul administrator a monopolizat sedinta dand el sfaturi ce trebuie sa facem ca vrea sa ne ajute etc. La final a spus ca nu este bine facute calculele pentru ch/2012. Membrii au votat in unanimitate darea de seama si preconizarile pe 2012. Insa din cauza ca fostul ''a spus asta intr-un fel perves cum ca vezi doamne 'nu are cum sa rezulte aceste cheltuieli, am fost nevoita-nu obligata, sa multiplic cate o copie fiecaruia cu, calcule explicite. acestea oricum le aveam asa ca doar le-am distribuit. Nu vreau sa se discute pe la coltul blocului. Locatarul cu aceste calcule poate sa verifice la ce expert in domeniu contabil vrea. Calculatorul este al meu personal, nu se percep cheltuieli.

Alte discuții în legătură

Terasa reparata de locatarii ultimului etaj alexberi alexberi Este normal ca doar locatarii ultimului etaj sa plateasca repararea terasei? M-am mutat la ultimul etaj al unui bloc cu asociatie de locatari. ... (vezi toată discuția)
Cota parte indiviza oanar oanar Sunt proprietar in cadrul unei asociatii de proprietari din sectorul 5 Bucuresti. As dori sa aflu cateva informatii. Asa-zisul comitet al asociatiei noastre ... (vezi toată discuția)
Adunare generala odishor odishor Buna ziua Presedinta asociatiei noastre de proprietari care numara 14 blocuri, organizeaza adunarea generala a asociatiei cu fiecare bloc in parte, motivand ... (vezi toată discuția)