avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Foaie de parcurs pentru masina folosita de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Foaie de parcurs pentru masina folosita de administrator

Buna ziua,

Este obligatorie foaia de parcurs pentru masina folosita de administrator? pentru deplasarile in interes de serviciu, la clienti, da ii fac foaie de parcurs. Dar pentru deplasarile in scop personal e musai?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: marry_magda , utilizator 16:00, 17 Iunie 2012
Este asociat unic si administrator prin actul constitutiv.
Pot folosi ct 4551 avand in vedere ca este si asociat unic si la care am si sold creditor? Sau cum sa fac?
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Aprilie 2012
Cristina Vasile, utilizator
Asa, da...acum am inteles.

Sigur ca da, ceea ce reprezinta cheltuiala nedeductibila poate fi scazuta din cont 455. Cheltuielile de protocol sunt limitate, deci puteti folosi si contul 623.1 in functie de profitul societatii. Restul sunt cheltuieli nedeductibile si diminuati soldul contului 455. Dar anuntati-l inainte, de ceea ce vreti sa intreprindeti. Este dreptul lui de a fi informat.
Si care ar fi notele contabile avand in vedere ca am sold creditor? 4551 = 5311 (restituirea imprumutului existent), apoi 401xxx = 4551 (un nou contract de imprumut), apoi 60xxx = 401?
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Aprilie 2012
Cristina Vasile, utilizator
buna ziua,
tocmai mi-am luat amenda pentru ca nu am avut foaie de parcurs. as vrea sa stiu daca foaia de parcurs este obligatorie in concediu, in conditiile in care km efectuati in concediu ii platesc eu
Ultima modificare: Duminică, 17 Iunie 2012
marry_magda, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inreg.contabile ptr.imprumut Vilcu Gina Vilcu Gina buna ziua, va rog sa ma invete cineva: administratorul societatii a incheiat un contact de imprumut catre firma pe care o administreaza in suma de 90000 lei, ... (vezi toată discuția)
Avansuri trezorerie irinuka2005 irinuka2005 Buna ziua M-ar interesa un aspect...In cazul in care administratorul societatii are anumite cheltuieli pe firma (firma nu are salariati)administratorul este ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate cheltuieli combustibil lenareg lenareg Cum este corect o societate sa-si contabilizeze cheltuiala cu combustibilul facuta de administratorii salariati? -pe cheltuieli cu deductibilitate 50% , ... (vezi toată discuția)