Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Foaie de parcurs pentru masina folosita de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Foaie de parcurs pentru masina folosita de administrator

Buna ziua,

Este obligatorie foaia de parcurs pentru masina folosita de administrator? pentru deplasarile in interes de serviciu, la clienti, da ii fac foaie de parcurs. Dar pentru deplasarile in scop personal e musai?

Multumesc anticipat!
Este asociat unic si administrator prin actul constitutiv.
Pot folosi ct 4551 avand in vedere ca este si asociat unic si la care am si sold creditor? Sau cum sa fac?
Cristina Vasile, utilizator
Asa, da...acum am inteles.

Sigur ca da, ceea ce reprezinta cheltuiala nedeductibila poate fi scazuta din cont 455. Cheltuielile de protocol sunt limitate, deci puteti folosi si contul 623.1 in functie de profitul societatii. Restul sunt cheltuieli nedeductibile si diminuati soldul contului 455. Dar anuntati-l inainte, de ceea ce vreti sa intreprindeti. Este dreptul lui de a fi informat.
Si care ar fi notele contabile avand in vedere ca am sold creditor? 4551 = 5311 (restituirea imprumutului existent), apoi 401xxx = 4551 (un nou contract de imprumut), apoi 60xxx = 401?
Cristina Vasile, utilizator
buna ziua,
tocmai mi-am luat amenda pentru ca nu am avut foaie de parcurs. as vrea sa stiu daca foaia de parcurs este obligatorie in concediu, in conditiile in care km efectuati in concediu ii platesc eu
marry_magda, utilizator