Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene, ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene, "incalcata de catre maidanezi"

Am numarat peste 30 de articole din Carta drepturilor fundamentale "incalcate de catre maidanezi":
[ link extern ]

Ce sanse am sa cistig un proces intentat statului roman care lasa maidanezii sa-mi incalce aceste drepturi fundamentele?

Am vecini care hranesc maidanezii la intrarea in bloc. Pot obtine o decizie judecatoreasca sa-i impiedice sa mai faca asta?

Sunt decis sa merg pina la Curtea Europeană a Drepturilor Omului de la Strasbourg.

ionstanca, utilizator
Multumesc mult pentru recomandari. Este buna ideea ca cineva sa medieze cu vecinii.

Intre timp am "discutat" cu cinii. Le-am explicat ca eu sunt stapin acolo, nu ei. A fost mai greu la inceput, am facut uz de o prastie cu pietre mici. Cind pleca piatra fluieram. Acum este suficient sa fluier si ei stiu ce vreau de al ei. La fel ca Pavlov. Acum toti ma urasc, dar toti ma respecta. Ma gindesc sa incerc asta si cu angajatii :)

Ce-mi recomandati, sa incerc sa "discut" la fel si cu vecinii care hranesc maidanezii in scara blocului? Ma cam indoiesc de rezultate, ca nu par atit de inteligenti ca maidanezii :)

Partea proasta ca eu nu locuiesc tot timpul la bloc, iar doua saptamini voi fi plecat la Londra.

Am discutat cu citiva avocati, unul dintre ei a fost atit de incintat de ideea de a actiona in instanta statul roman pentru incalcarea drepturilor fundamentale de catre maidanezi, incit a renuntat la onorariu. M-a rugat sa nu mai contactez alti avocati. Cred si eu, daca cistiga acest proces va capata celebritatea Paulei Iacob. Dar lista ramine deschisa, intentionez sa o contactez si pe d-na Paula Iacob.

La Londra voi discuta cu un avocat englez, recomandat de partenerul meu de afaceri de acolo. Demersului meu s-au alaturat deja si citeva filiale ale unor mari corporatii, ale caror interese de afaceri sunt afectate de prezenta maidanezilor.

Am numarat si 17 articole din constitutie, referitoare la drepturi fundamentale, "incalcate" de catre maidanezi.

Eu nu cer eutanasierea, ci incetarea incalcarii drepturilor mele fundamentale, garantate de Constituie si de Carta Uniunii Europene.

P.S. Este posibil sa dispara acest topic (ca a mai disparut unul) :)
ionstanca, utilizator
Problema este foarte complicata.

Asa cum aveti dvs. drepturi asa au si cainii maidanezi.
Sunt animale inteligente stiu sa traverseze pe la trecerea de pietoni alaturi de oameni sau chiar si fara oameni ( am vazut de curand si asa ceva).
Invata foarte repede ce au voie si ce nu au voie.
Fac parte din peisajul cotidian in prezent.
Majoritatea cainilor vagabonzi nu sunt agresivi.
Doar o mica parte din ei sunt asa.

In general daca sunt hraniti nu sunt agresivi.

Problema cu fiintele inteligente este aceea ca si ele au drepturi.
Au dreptul la viata si legea le recunoaste acest drept.

Statul sau ONG-urile ar trebui sa se ocupe de aceasta problema insa ar trebui sa o faca in mod corespunzator.
Sunt ca lagarele de concentrare din perioada nazista locurile in care sunt tinuti.

Am vazut un caine care era foarte inteligent.
L-au luat hingherii si dupa cca 6 luni i-au dat drumul sau a fugit...(cine stie)
Acest caine era de nerecunoscut, jigarit, traumatizat psihic, cu privirea pierduta.
Acum si-a mai revenit.

Din cate stiu eu doamna avocat Paula Iacob este de partea cainilor maidanezi.
Da, Paula Iacob e o mare aparatoare a cainilor.

Sincer, chiar sper sa aveti succes intr-o actiune in care sa obligati statul sa ia măsuri. Asta si pentru ca legislatia europeana primeaza fata de legislatia nationala si chiar in anumite cazuri fată de prevederile constitutiei.
Asa este, in Romania problema maidanezilor este foarte este complicata.
In Anglia si celelalte tari civilizate, este foarte simpla:
"Orice caine fara stapin va fi retinut 7 zile, timp in care va fi notificat proprietarul, care va trebui sa plateasca toate cheltuielile ocazionate de retinerea ciinelui. Daca nu este gasit stapinul ciinelui, ofiţerul şef de poliţie, sau orice persoană autorizată de acesta, va incerca sa vinda caine sau il va eutanasia, intr-un mod in care sa-i provoce cit mai putina durere".
[ link extern ]

In Anglia un ciine si un miel au cam aceleasi drepturi.

Cam acelasi lucru a facut si primarii care au rezolvat aceasta problema. De exemplu: la Brasov.

"Fac parte din peisajul cotidian in prezent" romanesc, dar nu si englezesc sau belgian.

"Majoritatea cainilor vagabonzi nu sunt agresivi", dar in momentul cind se formeaza haita, aproape toti devin agresivi.

Sunt "fiinte inteligente". Mai inteligente decit vecinii care-i hranesc :)
Inteligenta lor m-a ajutat sa-i conving usor sa stea la 50 m de scara blocului meu. Au inteles ca acest teritoriu este al meu, nu al lor. La inceput maidanezii m-au urit, dar acum ma respecta toti (si maidanezii si vecinii).

Am lipit citeva afise cu rabia, cu capuse si i-am amenitat pe vecini cu un proces. Am pus si o camera de luat vederi la geam, apoi le-am arata "munitia" (pitricele si prastia) si le-am spus ca daca ii mai "iubesc" la mai putin de 50 m le sparg capul (in legitima aparare). Acum astept sa aduca la magazinul de arme bastoane telescopice cu electrosocuri (60 cm).

N-ar fi problema sa eutanasiez 10 ... 20 de ciini dupa standardele UE, dar tot nu rezolv problema ca vin altii. Asa ca m-am hotarit sa-i tin la distanta de mine.

Romania poate doar sa mai amine cel mult un an rezolvarea acestei probleme, dar tot acolo vom ajunge. Asta din cauza afacerilor bune pe care le fac ONG-urile care "iubesc" maidanezii.

"Sunt ca lagarele de concentrare din perioada nazista locurile in care sunt tinuti". maidanezii, iar cetatenii romani sunt terorizati, mutilati sau chiar omoriti.

Singurii cistigatori sunt ONG-urile care se ocupa de asta.

Daca ONG-urile si-ar face serios treaba problema ar putea fi rezolvata insa marea problema este ca acesti caini trebuie hraniti ceea ce inseamna bani.

Nu aveti dreptul sa eutanasiati caini insa in Romania nimeni nu ia in seama asa ceva.

Cred ca ar trebui sa va ocupe mai mult problema nivelului de trai decat problema cainilor vagabonzi.
Ar trebui sa va ganditi sa aspirati la nivelul de trai din Anglia sau Belgia si nu sa va preocupe problema cainilor...

Cainii in general simt omul.
Omul bun nu are probleme cu cainii.

Vechii militieni aveau mari probleme cu cainii vagabonzi.Militienii se fereau de caini:D