Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere termeni ºi expresii în/din limba italianã
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere termeni ºi expresii în/din limba italianã

Ciao. Cine imi spune si mie daca, Cuvantul INSTANTA in limba italiana se traduce ca TRIBUNAL . Va multumesc
ciao, ultima instanta se traduce in italiana cu-DEFINITIVA?
Multumesc pt ajutor
Ultima instanta -corte (o tribunale) d'appello si in anumite cazuri ultima instanta este "corte suprema" o "di cassazione"
Tineti cont de conextul in care se regaseste expresia.
L.C.
[ link extern ]
E’ diventato esecutivo e definitivo il decreto emesso dalla Corte d’appello milanese...

[ link extern ]
Laura Ciobeica, moderator
Mesaj reeditat
@Sacontala
Data post: Joi, 10 Mai 2012, 16:43
Forum: Traduceri
Subiect: traducere in italiana

Buna ziua,
cum pot traduce in italiana "teren intravilan"
Multumesc:">

@Laura Ciobeica
Data post: Joi, 10 Mai 2012, 17:36

Terenul intravilan este partea/suprafata din unitatea administrativ-teritoriala, legal delimitata, destinata construirii si habitatiei.
teren intravilan = area edificabile
www.laborsaditutti.it/index....
L.C.
Caut o traducere cat de cat corecta la urmatorul text. Mersi
Con la presente scrittura privata, a valersi fra le parti a tutti gli effetti di legge fra:
…………………………., nato il ……………. a …………………….., residente in ………….., via…………………….. n. ……
cod. fisc. ................ promittente la vendita, in seguito, per brevità, denominato “promittente venditore”,
e
…………………………., nato il ……………. a …………………….., residente in ………….., via…………………….. n. ……
cod. fisc. ................ promittente la vendita, in seguito, per brevità, denominato “promissario acquirente”
Prin acest act autentic, valabil incheiat intre parti in conditiile legii, intre:
..........................., nascut in data de ........ in ...................., cu domiciliul in .............. strada ............... nr....... cod fiscal ................ promite sa vanda, fiind denumit in continuare "promitent vanzator"
şi
.........................., născut in data de ............... in ................, cu domiciliul in .............. strada ............... nr....... cod fiscal ................ promite sa cumpere, fiind denumit in continuare "promitent cumparator".

Acest act este de obicei un antecontract, incheiat in fata notarului, prin care Promitentul vanzator promite sa vanda iar Promitentul cumparator promite sa cumpere.
[ link extern ]
NOTA: este o greseala in text dar nu am luat-o in considerare (...promittente la vendita, in seguito, per brevità, denominato “promissario acquirente”)
L.C.
Laura Ciobeica, moderator