avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de cetatean strain
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de cetatean strain

sunt casatorita cu un cetatean tunisian. casatoria a avut loc in 2010 in tunisia. dupa transcrierea certificatului de casatorie, la circa un an a venit in romania. a locuit cu mine 6 luni, dupa care a plecat in belgia , unde se afla si in prezent. nu mai tine legatura cu mine, de cateva luni. vreau sa divortez, dar am auzit ca n-o pot face decat in tara in care ne-am casatorit. asta mi s-a spus la ambasada tunisiei la bucuresti. el are drept de sedere in romania pentru inca doi ani, dar cu siguranta nu va fi de acord cu divortul, desi nu mai suntem impreuna de mai mult de 8 luni.
daca cineva ma poate ajuta cu cateva informatii, in legatura cu problema mea, multumesc anticipat.
Ultima modificare: Duminică, 6 Mai 2012
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:36, 8 Mai 2012
Da, nu importa ce parere are ambasada Tunisiei.
Este dreptul ei sa considere ce considera.

Puteti divorta in Romania.
Este insa important sa fie legal citat el.
De aceea aveti in primul rand nevoie de un avocat care sa gaseasca solutii.
Daca nu veti trece de aceasta etapa premergatoare veti ramane casatorita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divortul de un cetatean strain vasilicadanut vasilicadanut care este procedura in cazul divortului dintre un cetatean roman si unul strain,casatoria fiind incheiata in romania dar domiciliul fiind in grecia?ce taxe ... (vezi toată discuția)
Divort in strainatate lenacov lenacov Buna seara As avea nevoie de o lamurire in urmatoarea situatie: Eu si sotul (roman) meu( inça) ne-am casatorit prin intermediul ambasadei Romaniei in ... (vezi toată discuția)
Divort dies dies Sunt casatorit si urmeaza sa divortez. Ne-am casatorit in tara de bastina. Avem amandoi dubla cetatenie. Prin urmare, casatoria este inregistrata si in ... (vezi toată discuția)