avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta ma pot pensiona?

Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:43, 22 Februarie 2013
Limita de varsta la 63 de ani si 6 luni.Reducerea este de 1 an si 6 luni din 65.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.La acest moment penalizarea este de 22,5%,pentru 30 de luni de anticipare.Cei 9 ani de grupa,daca sunt in procent de 100% aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni(6 luni la 1 an),
Perioada de somaj indemnizat este perioda de stagiu de cotizare la pensie.
pentru o femeie, nascuta in aprilie 1953, care a lucrat 31 ani din care 26 in grupa a 2 a, cand ar fi posibil sa se pensioneze pentru limita de varsta?
Se putea pensiona inca de acum 3 ani,atunci cand a implinit conditia de stagiu complet de cotizare de 28 ani si 10 luni
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,reducerea este de 6 ani din 59 si 5 luni.Deci de la implinirea varstei de 53 de ani si 5 luni.

Alte discuții în legătură

Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensie oana8385 oana8385 Buna ziua, Numele meu este Oprisan Lucica am 56 de ani (04.06.1956), am 3 copii, am lucrat 17 ani, 3 luni si 5 zile dintre care 12 ani, 10 luni si 29 zile ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez? mariatomas mariatomas Buna ziua, Sunt nascuta in 05.07.1956. Am o vechime in munca de 32 de ani. In acest timp am lucrat: - in grupa a II a de munca -19 ani si 1 luna, - in ... (vezi toată discuția)