Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta ma pot pensiona?

Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat.
Am depus dosarul de pensionare la casa de pensii, de unde primesc raspuns ca nu ma pot pensiona deoarece varsta la data inscrierii la pensie este mai mica decat varsta standard de pensionare.Urmeaza niste tabele din care reiese ca fiind nascuta in nov 1956, am realizat un stagiu total de cotizare de 30 ani , 6 luni si 5 zile, din care 21 ani, 9 luni si 25 zile in grupa a 2 (Legea 3/1977),in conditii normale :3 ani, 5 luni si 10 zile, stagiu aferent grupa :5 ani si 3 luni, varsta standard de pensionare ar fi 60 ani si 7 luni si ca urmare la 56 ani si o luna nu ma pot pensiona. Ce ar trebui sa fac in continuare?
Problema este,la stagiul de cotizare.Nu indepliniti conditia stagiului complet de 30 de ani si 7 luni,pentru a beneficia de reducerea de 4 ani si 6 luni,din 60 de ani si 7 luni.
Faceti un cotract de asigurare pe 1 luna cu casa locala,pentru a indeplini aceasta conditie.
Mai aveti nevoie de 1 luna de stagiu,pentru a beneficia de reducerea varstei.