Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de pensie pentru limita de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de pensie pentru limita de varsta?

Sunt o persoana cu handicap din nastere.Mi s-a eliberat un certificat de incadrare in grad de handicap,cod boala 4(vizual),grad de handicap accentuat,data ivirii handicapului este trecuta in certificat ca este din nastere,valabilitate permament si ca pot beneficia de art.59 din legea 263/2010.Cu gradul de handicap accentuat pot beneficia de art.59 din legea 263/2010???Va multumesc anticipat.Va rog raspundeti-mi cat mai repede
Multumesc frumos de sfat si de ajutor. Doamne ajuta sa pot rezolva fara sa trebuiasca sa dau in judecata Casa de Pensii, deoarece ar dura mult timp pana s-ar rezolva problema. Multumesc inca o data!
Multumesc inca o data ca ati raspuns repede. Va rog, mai dati-mi un sfat tot asa de repede. Mi-a spus cineva ca boala mea cu ochii ar trebui sa fie gradul grav(1), cu insotitor si pensie de limita de varsta!!! Va scriu ce boala am: Vizual, congenital( din nastere), cu ochiul stang nu vad , nu se poate opera, cu ochiul drept vad putin , care se va tot agrava, din pacate!
Diagnosticul e : AO( ambii ochi) : astigmatism hipermetropic compus
AO : ambliopie: QS profunda
OD mare
OS strabism convergent CONGENITAL
Acuitate vizuala: OS numara degetele la 10 cm
OD 4/50
Cimp vizual, foarte ingustat: OS Ingustat la 5 grade
OD ingustat la 10-20 grade
Va rog frumos raspundeti-mi repede, ca daca e gr. 1, sa nu ies din timpul de contestatie.
Unii spun ca comisia superioara taie si spinzura acum, de aceea sunt derutata ca sa fac contestatie sau nu . Normal ar trebui sa fie gr. 1 !!!!!. Dar cum s-au pus la taiat de grade...taie si de la cine are dreptul, din pacate.
Multumesc anticipat.
Imi puteti raspunde, va rog, este gradul 1 boala sau nu?
Multumesc
Scuze de intarziere, dar abia acum am citit intrebarea dvs.
Din pacate, nu stiu daca se incadreaza sau nu la handicap grav, comisia de expertiza face acest lucru.

Criteriile de incadrare le gasiti aici
[ link extern ]

Multa sanatate!
Nu stiu de ce nu mi-ati raspuns, ca ce grad de handicap e boala: gr. 1 sau gr. 2?
Intre timp, am fost la casa de pensii si am discutat cu cei de acolo, dar au sustinut mai departe ca numai gr. 1 are dreptul la pensie de limita varsta, asa ca am depus contestatie scrisa. Astept raspunsul. In schimb, m-au enervat , caci au zis ca pot astepta un an pe putin caci sant foarte multe contestatii!!! Ce pot face daca nu vine raspunsul in termen legal? Pot actiona in judecata?
Multumesc anticipat.

Scuze, acum am vazut ca ati raspuns in data de 29 iunie. Da, am vazut criteriile de incadrare, ochiul stang e de gr 1 , iar ochiul drept de gr.2, si mai presus de toate boala e din nastere!
Multa sanatate si la dvs.!
Gabriela Pintea, Consilier juridic